Gospodarka niskoemisyjna, poradnik dla gmin

Jak skutecznie realizować działania niskoemisyjne w gminie? Gdzie znaleźć dofinansowanie do tego typu przedsięwzięć? Ministerstwo Środowiska przygotowało poradnik dla polskich samorządów na temat zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza.
Gospodarka niskoemisyjna, poradnik dla gmin
Bezpłatny podręcznik dla gmin można znaleźć na stronach Ministerstwa Środowiska

Poradnik „Gospodarka niskoemisyjna zaczyna się w gminie” to przewodnik dla samorządów pomocny w planowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej.

Zawarto w nim działania, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a także redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń oraz zużycia energii.

Minister środowiska Maciej Grabowski zachęca do skorzystania z tego dodatkowego źródła wiedzy:

- Gospodarka niskoemisyjna to podstawowy element zrównoważonego rozwoju. Liczę, że opisane w podręczniku rozwiązania przyczynią się do dalszego rozwoju gospodarczego polskich miast i wsi, przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia zasobów oraz zapewnieniu pożądanej jakości życia mieszkańców i nowych miejsc pracy.

Podręcznik jest zestawem dobrych praktyk, m.in. w zakresie niskoemisyjnego transportu publicznego, poprawy efektywności energetycznej czy rozwoju odnawialnych źródeł energii, wdrożonych w polskich i niemieckich miastach, miasteczkach oraz gminach wiejskich.

Można w nim także znaleźć przegląd dostępnych źródeł finansowania na realizację tych działań – przede wszystkim ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich.

Szanujmy energię

Poradnik został przygotowany przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz berlińskiego ośrodka analiz politycznospołecznych „Adelphi”, w ramach projektu „Poszukiwanie nowych możliwości polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie strategii niskoemisyjnych”.

Celem przedsięwzięcia było ułatwienie wymiany doświadczeń i rozwój nowych obszarów współpracy między Polską a Niemcami w dziedzinie polityki energetycznej i klimatycznej. Wydanie podręcznika zostało sfinansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Podręcznik można pobrać bezpłatnie na stronach resortu środowiska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niemcy mają się czym pochwalić, nasze ministerstwo ma się czego wstydzić...nic nowego

malina, 2015-07-17 14:55:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE