PARTNER PORTALU
  • BGK

Gospodarka niskoemisyjna, poradnik dla gmin

  • pt    16 lipca 2015 - 12:59
Gospodarka niskoemisyjna, poradnik dla gmin
Bezpłatny podręcznik dla gmin można znaleźć na stronach Ministerstwa Środowiska

Jak skutecznie realizować działania niskoemisyjne w gminie? Gdzie znaleźć dofinansowanie do tego typu przedsięwzięć? Ministerstwo Środowiska przygotowało poradnik dla polskich samorządów na temat zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza.
Poradnik „Gospodarka niskoemisyjna zaczyna się w gminie” to przewodnik dla samorządów pomocny w planowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej.

Zawarto w nim działania, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a także redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń oraz zużycia energii.

Minister środowiska Maciej Grabowski zachęca do skorzystania z tego dodatkowego źródła wiedzy:

- Gospodarka niskoemisyjna to podstawowy element zrównoważonego rozwoju. Liczę, że opisane w podręczniku rozwiązania przyczynią się do dalszego rozwoju gospodarczego polskich miast i wsi, przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia zasobów oraz zapewnieniu pożądanej jakości życia mieszkańców i nowych miejsc pracy.

Podręcznik jest zestawem dobrych praktyk, m.in. w zakresie niskoemisyjnego transportu publicznego, poprawy efektywności energetycznej czy rozwoju odnawialnych źródeł energii, wdrożonych w polskich i niemieckich miastach, miasteczkach oraz gminach wiejskich.

Można w nim także znaleźć przegląd dostępnych źródeł finansowania na realizację tych działań – przede wszystkim ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich.

Szanujmy energię

Poradnik został przygotowany przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz berlińskiego ośrodka analiz politycznospołecznych „Adelphi”, w ramach projektu „Poszukiwanie nowych możliwości polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie strategii niskoemisyjnych”.

Celem przedsięwzięcia było ułatwienie wymiany doświadczeń i rozwój nowych obszarów współpracy między Polską a Niemcami w dziedzinie polityki energetycznej i klimatycznej. Wydanie podręcznika zostało sfinansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Podręcznik można pobrać bezpłatnie na stronach resortu środowiska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • malina, 2015-07-17 14:55:11

    Niemcy mają się czym pochwalić, nasze ministerstwo ma się czego wstydzić...nic nowego