PARTNER PORTALU
 • BGK

Grabowski: priorytetem wymiana 7 mln przydomowych pieców

 • bad    11 września 2015 - 14:35
Grabowski: priorytetem wymiana 7 mln przydomowych pieców

Niska emisja groźna dla zdrowia. fot. fotolia

- Jeżeli przekonamy naszych obywateli do tego, że wymiana pieca i używanie lepszej jakości paliwa będzie dla nich oszczędnością, a nie drożyzną, to wygramy ten bój o lepsze powietrze – uważa Maciej Grabowski, minister środowiska.
W opinii Macieja Grabowskiego Polska bardzo poprawiła wskaźniki emisyjne dotyczące przemysłu. Dzisiaj niska emisja, to, czym palimy w przydomowych piecach, których jest około 7 mln, jest główną przyczyną tego, że mamy złe powietrze.

- Główny nasz wysiłek jest położony na to, by stopniowo walczyć z niską emisją przez wymianę tych pieców – wyjaśnia minister środowiska.

Niektóre paliwa będą zablokowane

Ustawa antysmogowa daje samorządom prawo do ograniczania stosowania niektórych paliw na swoim terenie. To główne narzędzie, które może być wykorzystywane przez samorządy.

- Wierzę, że gminy tam, gdzie niska emisja jest naprawdę problemem, sobie poradzą – zaznacza Maciej Grabowski.

Jego zdaniem gminy powinny mieć możliwość ograniczania handlu paliwami niskiej jakości na swoim terenie. Co więcej, pewne paliwa w ogóle nie powinny być dostępne. Minister ma na myśli m.in. muły poflotacyjne, które jego zdaniem są najgorszego rodzaju paliwem, najbardziej brudnym, do tego niskokalorycznym.

- Jeżeli przekonamy naszych obywateli do tego, że wymiana pieca i używanie lepszej jakości paliwa będzie dla nich oszczędnością, a nie drożyzną, to wygramy ten bój o lepsze powietrze – uważa Maciej Grabowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • :-), 2015-09-21 15:07:52

  piec to raczej domowy a nie przydomowy (jak ogród, oczyszczalnia ścieków...) :-)
 • $, 2015-09-11 17:35:56

  Każda zabudowa zwarta powinna być wyposażona w centralną sieć ciepłowniczą (Szwajcaria jest wyjątkiem - tam tania energia z elektrowni wodnych pozwala na powszechne zastosowanie ogrzewania elektrycznego) - taki jest standard cywilizacyjny w Europie... U nas idą w zaparte chcąc widocznie dać zarobić ...Putinowi...  rozwiń
 • anty urzędnik , 2015-09-11 16:20:40

  Piec węglowy z nadmuchem i automatycznym podajnikiem jest super plus kolektor słoneczny, tak każdy dom opalany węglem powinien być wyposażony.