PARTNER PORTALU
  • BGK

Greenpeace: rok niespełnionych obietnic w sprawie czystego powietrza

  • pt    18 stycznia 2018 - 10:44
Greenpeace: rok niespełnionych obietnic w sprawie czystego powietrza
Ekolodzy krytycznie oceniają działania ministra Krzysztofa Tchórzewskiego (fot.greenpeace)

Rok temu rząd ogłosił program walki ze smogiem. Do dziś nie zrealizowano większości jego punktów, w tym tak fundamentalnego jak wyeliminowanie z rynku węgla najgorszej jakości - przypominają ekolodzy z Greenpeace. Apelują do ministra energii o wprowadzenie norm jakości dla tego surowca.
  • Ekolodzy podsumowując działania rządu zwracają uwagę na wprowadzenie norm jakości dla kotłów.
  • Bez norm jakości dla paliw stałych walka ze smogiem nie może jednak zakończyć się sukcesem.
  • Ekolodzy krytykują Ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.

Aktywiści Greenpeace, którzy krytycznie oceniają działanie Ministerstwa Energii rozpoczęli zbieranie podpisów pod apelem przypominającym ministrowi, że Polki i Polacy czekają na normy jakości węgla, które są niezbędnym krokiem w walce o czystsze powietrze.

Jak przypominają ekolodzy, w styczniu 2017 r. doszło do największego od wielu lat epizodu smogowego w Polsce, który poskutkował ogłoszeniem specjalnego programu walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Czytaj też: Kopcące samochody jednak wjadą do miast. Kolejna niespełniona obietnica rządu 

- Z perspektywy roku można powiedzieć, że realizacja rządowego programu niestety znajduje się w powijakach. Resort rozwoju zrealizował obietnicę wprowadzenia norm jakości dla kotłów. Tymczasem norm jakości węgla, bez których nie można mówić o początku walki ze smogiem, nadal nie ma. I trudno przewidzieć, kiedy takie normy zostaną faktycznie wprowadzone – mówi Marek Józefiak z Greenpeace.

Aktywiści organizacji podsumowali rok niespełnionych obietnic walki ze smogiem wyświetlając na siedzibie Ministerstwa Energii twarz szefa resortu Krzysztofa Tchórzewskiego wraz z podpisem “Minister Węgla i Smogu”. Jak tłumaczą skrytykowali w ten sposób przedkładanie interesów spółek górniczych nad zdrowie i życie Polaków.

-  Mimo że węgiel jest najpopularniejszym paliwem w Polsce, nie musi spełniać żadnych standardów jakościowych. Do polskich domów trafia węgiel zasiarczony, zawilgocony, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które w normalnej sytuacji nadawałyby się wyłącznie do utylizacji. W efekcie Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej - dodał Marek Józefiak.

Konsekwencje zdrowotne zaniechań ponoszą m.in. szczególnie narażone na skutki smogu dzieci. A jak wynika z raportu opublikowanego w grudniu ub.r. przez Greenpeace i Fundację #13 powietrze w sąsiedztwie aż 62% przedszkoli w Polsce przekracza dopuszczalne dobowe normy dla pyłu PM10 przez ponad 35 dni w roku, czyli dłużej niż zezwala prawo.

- Przez opieszałość ministra Tchórzewskiego w przyjęciu norm na węgiel zdrowie dzieci będzie w dalszym ciągu narażane. To się musi zmienić. Dlatego przygotowujemy specjalny apel do ministra, który może podpisać każdy, kto chce czystszego powietrza dla siebie i swoich bliskich – zapowiedział Józefiak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.