PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS: Najbardziej zdegradowane i zdewastowane województwa w Polsce

  • bad    10 kwietnia 2018 - 21:40
GUS: Najbardziej zdegradowane i zdewastowane województwa w Polsce
Rewitalizacja zdegradowanych terenów po byłej stacji PKP w Bogorii w woj. świętokrzyskim. Fot. ug.bogoria.pl

W całym kraju znajduje się niemal 65 tys. ha gruntów wymagających rekultywacji. Okazuje się, że z największą powierzchnią tego typu gruntów mamy czynienia w województwach: wielkopolskim (10,9 tys. ha), dolnośląskim (8,1 tys. ha), śląskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim (po około 4,9 tys. ha) - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Najmniejsza powierzchnia gruntów wymagających rekultywacji znajduje się w województwach: lubuskim (1,6 tys. ha), podkarpackim (1,8 tys. ha) i małopolskim (2 tys. ha).

GUS podaje także dane na temat gruntów zdewastowanych, czyli tych które utraciły całkowicie wartości użytkowe oraz gruntów zdegradowanych, a więc takich, których wartość użytkowa zmalała w wyniku pogorszenia się warunków przyrodniczych lub wskutek zmian środowiska oraz działalności przemysłowej, a także wadliwej działalności rolniczej.

Czytaj też: Miasto ma problem z trucicielem. Mieszkańcy protestują, prezydent liczy się z zamknięciem firmy

W Polsce znajduje się 57,9 tys. ha gruntów zdewastowanych. Najwięcej znajduje się w województwach: wielkopolskim (10,6 tys. ha), dolnośląskim (6,4 tys. ha) i warmińsko-mazurskim (4,7 tys. ha).

Najmniej gruntów zdewastowanych jest w województwach: lubuskim (714 ha), małopolskim (1,8 tys. ha) i podkarpackim (1,6 tys. ha).

Gruntów zdegradowanych w całym kraju jest 6,8 tys. ha. Najwięcej w województwach: dolnośląskim (1,7 tys. ha), śląskim (1,1 tys. ha) i lubuskim (932 ha). Najmniej - w województwach: świętokrzyskim (30 ha), lubelskim (30 ha) i podlaskim (104 ha).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.