PARTNER PORTALU
 • BGK

Hajduk: Ustawa wiatrakowa może narazić inwestorów na straty

 • WNP.PL    23 marca 2016 - 16:39
Hajduk: Ustawa wiatrakowa może narazić inwestorów na straty

- Zapisany w projekcie ustawy wiatrakowej okres 3 lat na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przez farmy wiatrowe, jest niespójny z przepisami ustawy o OZE - mówi Rafał Hajduk (fot.PTWP)

- Po wejściu w życie ustawy wiatrakowej może okazać się, że wiele inwestycji jest nie do zrealizowania - ostrzega mecenas Rafał Hajduk, partner w kancelarii Norton Rose Fulbright Piotr Strawa i Wspólnicy.
Ustawy energetyczne, takie jak prawo energetyczne czy ustawa o OZE i ustawy okołoenergetyczne, jak ta specustawa wiatrakowa, nie tylko są strasznie techniczne, ale jeszcze nakładają się na siebie. Jak projekt ustawy wiatrakowej nałożyć na ustawę o OZE?

- Zapisany w projekcie ustawy wiatrakowej okres 3 lat na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przez farmy wiatrowe, jest niespójny z przepisami ustawy o OZE. Ta ustawa daje bowiem 4 lata na wybudowanie lądowej elektrowni wiatrowej licząc od momentu rozstrzygnięcia aukcji. Zatem, żeby przepisy były spójne to ustawa wiatrakowa powinna dawać 4 lata na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przez farmy wiatrowe licząc od momentu rozstrzygnięcia aukcji. Inaczej inwestujący w elektrownie wiatrowe, którzy wygrają aukcje wcale nie będą mieli 4 lat na uruchomienie farm tylko mniej, a ile mniej - nie wiadomo.

Czytaj też: PSEW: Ustawa PiS dotycząca stawiania wiatraków to koniec energetyki wiatrowej w Polsce

Bez uspójnienia przepisów termin 4 lat na uruchomienie produkcji energii zapisany w ustawie o OZE nie będzie miał znaczenia dla inwestujących w wiatraki, którzy co najmniej wystąpili o pozwolenie na budowę przed wejściem w życie ustawy wiatrakowej , bo będą musieli się zmieścić z budową w 3 latach licząc od wejścia w życie tej ustawy.

Czytaj też: Inwestorzy korumpowali samorządowców, teraz nie będzie gdzie stawiać wiatraków

Niemniej zmiany w zakresie terminu ważności pozwoleń na budowę pewnie i tak nie miałyby istotnego znaczenia dla skutków ustawy wiatrakowej. Inne zaproponowane w niej regulacje i tak mają potencjał, żeby zastopować rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

Jak projekt ustawy wiatrakowej ma się do umów przyłączeniowych podpisanych przez inwestorów z operatorami, bo trzeba pamiętać, że aby dostać same warunki przyłączenia, to trzeba wpłacić zaliczki na koszty przyłączeń. Co w tym obszarze może się stać ?

- W obszarze przyłączeń może powstać duże zamieszanie, bo zapewne po wejściu w życie ustawy wiatrakowej okaże się, że wiele inwestycji jest nie do zrealizowania,. Natomiast nie będzie to automatycznie oznaczało odblokowania mocy przyłączeniowych, gdyż umowy przyłączeniowe dla tych projektów pozostaną w mocy.

Natomiast jeśli chodzi o kwestie finansowe, to zaliczki na poczet kosztów przyłączenia są co do zasady zwracane, gdy do przyłączenia nie dochodzi z przyczyn leżących po stronie operatora. W rysującej się sytuacji prawnej inwestorzy mający umowy przyłączeniowe, ale nie mogący zrealizować projektów ze względu na wymogi odległościowe nie będą mieli wprost tytułu do ubiegania się o zwrot zaliczek wpłaconych na koszty przyłączenia.

W skrajnym przypadku może być tak, że wejście w życie ustawy wiatrakowej będzie oznaczało dla inwestora stratę wszystkich nakładów poniesionych na rozwój projektu, włącznie z zaliczkami na koszty przyłączenia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • wiatrakowy, 2016-03-28 17:09:12

  Niech wreszcie Polskie firmy zostaną inwestorami farm wiatrowych w Polsce. POkrętacze, do czasu przegranych wyborów, wpuszczali "na polski wiatr", tylko zachodni kapitał. Dosyć tego. W końcu niech Polska będzie Polską.
 • oli, 2016-03-28 13:02:29

  Dlaczego nie ma wspólnych przepisów dla ME Wodnych Wiatrowych środowiskowych w ministerstwie energetycznym.Retencja i pozwolenia to początek dobrej drogi dla MEW,przy współpracy lasów państwowych
 • głupi józio, 2016-03-24 08:22:17

  trzeba co roku MILIARDY wrzucać do dołu kopalnianego. TO JEST POMYSŁ Na rozwój POLSKI, na innowacyjność, efektywność gospodarki BRAWO BRAWO BRAWONAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: