PARTNER PORTALU
  • BGK

III Dni Energii w Katowicach. Urzędnicy marszałka wyjaśniają zapisy uchwały antysmogowej

  • PAP/MIW    23 września 2017 - 15:06
III Dni Energii w Katowicach. Urzędnicy marszałka wyjaśniają zapisy uchwały antysmogowej
Mieszkańcy mogą dowiedzieć się czym najlepiej palić i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania. (fot. twitter.com / UM Katowice)

Poprawa jakości powietrza w regionie to główny cel organizowanych w Katowicach III Dni Energii. Mieszkańcy, którzy od sobotniego (23.09) przedpołudnia przychodzą na Rynek, mogą dowiedzieć się czym najlepiej palić i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania.
• Jak przekonują lokalne władze, koniec lata to najlepszy moment, żeby nauczyć się jak skutecznie walczyć ze smogiem. 

• Organizatorem Dni Energii jest samorząd Katowic we współpracy ze spółką Tauron Ciepło. Impreza objęta jest patronatem honorowym marszałka woj. śląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

• W trakcie imprezy przedstawiciele urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego wyjaśniają zasady, jakie wnosi uchwała antysmogowa. Z kolei na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach doradcy Energetyczni informują na temat programu SMOG - STOP oraz innych działań Funduszu.

Nadleśnictwo Katowice prezentuje informacje o racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi. Nie brakuje także informacji o węglu, cieple sieciowym, gazie i koksie. O bezpiecznym użytkowaniu urządzeń grzewczych można zapytać przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego oraz kominiarzy.

- Dni Energii to ważne wydarzenie. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów można się tu dowiedzieć się o dofinansowaniu do zmiany systemu ogrzewania, uchwale antysmogowej, zobaczyć czym różnią się poszczególne źródła energii, a także przekonać jak działania każdego z nas wpływają na stan powietrza, którym wspólnie oddychamy - powiedziała naczelniczka Wydziału Kształtowania Środowiska w katowickim magistracie Barbara Lampart.

Dzień Energii to także wydarzenia dla dzieci, dla których organizatorzy przygotowali warsztaty, pokazy, konkursy i happeningi. Na stanowiskach przygotowanych przez Tauron Ciepło mogą zmierzyć się z zadaniami powiązanymi z nauką, mechaniką, konstruowaniem, ekologią i produkcją ciepła. Fundacja Arka prezentuje m.in. Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, natomiast koło naukowe FOTON - jak produkować energię ze źródeł odnawialnych i alternatywnych.

O starszych i młodszych dzieciach pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które prezentuje między innymi: cewkę Tesli, elektryczno-magnetyczną piramidę kulkową i turbinę wiatrową. Na innych stanowiskach może zobaczyć m.in. małe elektryczne pojazdy off-roadowe i zapoznać się z działaniami PKM Katowice związanymi z niskoemisyjnym transportem miejskim. Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach oraz Park Naukowo - Technologiczny Euro Centrum informują o racjonalnym wykorzystaniem energii w domach.

Tegoroczne Dni Energii to nie tylko wydarzenia na Rynku. W piątek w Zakładzie Wytwarzania "Katowice" Tauron Ciepło odbyła się debata uczniów katowickich szkół technicznych. Natomiast w sobotę, poza atrakcjami na Rynku, każdy może z bliska zobaczyć tą elektrociepłownię. Wystarczy skorzystać z bezpłatnych wycieczek tematycznych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.