PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile można zarobić na wiatrakach?

  • wnp.pl    4 kwietnia 2018 - 07:56
Ile można zarobić na wiatrakach?
Najpewniej zbliżająca się z racji nowelizacji ustawy o OZE debata nad energetyką odnawialną pokaże, jakie jest obecnie nastawienie rządzących do sektora. Nadzieje branży na odwilż wydają się budzić zapowiadane zmiany w tzw. ustawie odległościowej i planowane w br. aukcje OZE (fot.pixabay.com)

Energetyka wiatrowa znalazła się w ekonomicznym narożniku. Nadzieje branży na odwilż wydają się budzić zapowiadane zmiany w tzw. ustawie odległościowej i planowane w tym roku aukcje OZE.
Inwestycje w energetykę wiatrową w Polsce długo uchodziły za projekty o umiarkowanym stopniu ryzyka i wysokiej stopie zwrotu z inwestycji, za gwarantujące zyski przez wiele lat. Takie nastawienie inwestorów potwierdzały dane publikowane przez URE.

Moc zainstalowana wiatraków stale rosła, a począwszy od 2010 roku naprawdę szybko. W niektórych latach przybywało wiatraków o mocy ponad 1000 MW. Już tylko to w zestawieniu z ubiegłorocznym wzrostem wykazanym przez statystyki URE na poziomie 50 MW pokazuje, jak bardzo zmieniła się sytuacja sektora.

W Polsce w celu wspierania rozwoju OZE został uruchomiony system tzw. zielonych certyfikatów,
który, ogólnie rzecz ujmując, miał uzupełniać przychody właścicieli instalacji OZE ze sprzedaży energii po to, aby projekty OZE stały się rentowne (przychody ze sprzedaży zielonych certyfikatów są źródłem przychodów właścicieli instalacji OZE). Energetyka wiatrowa odnalazła się w tym systemie, bo należała do najtańszych technologii OZE i mieściła się w jego ramach ekonomicznych.

Na początku obecnej dekady panowała relatywnie dobra koniunktura na rynku energii elektrycznej (w 2011 roku średnia cena energii elektrycznej na rynku spot TGE wyniosła ponad 200 zł/MWh), a na pewno bardzo dobra na rynku zielonych certyfikatów (w 2011 roku wg danych TGE średnia cena zielonych certyfikatów ze wszystkich transakcji wyniosła ponad 266 zł/MWh).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.