PARTNER PORTALU
  • BGK

Instalacja fotowoltaiczna dla kościoła w Jaworznie

  • Patrycja Batóg    24 sierpnia 2010 - 11:38

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił Parafii Rzymsko - Katolickiej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie dofinansowania w formie pożyczki preferencyjnej w wysokości do 535 tys. zł oraz dotacji do 262 tys. zł. Środki te przeznaczone będą na budowę instalacji fotowoltaicznej na obiekcie tamtejszego Sanktuarium.
Cała instalacja zlokalizowana zostanie na dachu kościoła. System składać się będzie m.in. z 312 paneli fotowoltaicznych o powierzchni 1,5 m2 każdy i mocy max 230W. Produkowana energia odbierana będzie głównie przez system energetyczny, zasilający do tej pory obiekty parafii. W sezonie grzewczym pozyskana energia może być wykorzystywana do ogrzewania elektrycznego budynku kościoła.

Jak informuje WFOŚiGW w Katowicach, dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych znacznemu zmniejszeniu ulegnie emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, głównie dwutlenku siarki, tlenków węgla oraz pyłu. Obliczono, że roczne przychody wynikające z zastosowania instalacji fotowoltaicznej w obiektach parafialnych wynosić będą ok. 39 tys. zł, a czas zwrotu inwestycji określono na 29 lat.

W Polsce tego rodzaju przedsięwzięcia wciąż są ewenementem. W Europie jednak instalacje fotowoltaiczne budowane są już coraz częściej. W Niemczech np. służą do oświetlenia nie tylko ulic i budynków ale także całych miejscowości. Największa do tej pory elektrownia fotowoltaiczna znajduje się we Włoszech (13MW), ale wkrótce o większej jeszcze mocy powstanie w Hiszpanii (37MW).

W kwietniu 2011 roku kościół w Jaworznie będzie, jednym z nielicznych w Polsce, oświetlony i ogrzany taką właśnie energią.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.