PARTNER PORTALU
 • BGK

Inwestorzy korumpowali samorządowców, teraz nie będzie gdzie stawiać wiatraków

 • Bartosz Dyląg    14 marca 2016 - 07:04
Inwestorzy korumpowali samorządowców, teraz nie będzie gdzie stawiać wiatraków
W Polsce nie będzie miejsca na wiatraki? Fot. pixabay

– W tej chwili największy problem buntu społecznego na obszarach wiejskich dotyczy inwestorów, którzy - łamiąc prawo miejscowe, korumpując lokalnych polityków, korumpując samorządowców, mamiąc ich złudnymi nadziejami na dochody, na podatki - budują coraz większe instalacje, bo ponoć tylko takie się opłacają – uważa poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw wykorzystania zasobów energetycznych obszarów wiejskich.
Prawdziwą burzę wywołuje w ostatnich dniach poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który zakłada m.in., że wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości.

Przeciwko tym zapisom protestują środowiska inwestorów, grzmiąc, że oznaczają one koniec polskiej energetyki wiatrowej.

Jednak rozbieżności w tej sprawie widać nawet pomiędzy posłami PiS a przedstawicielami rządu. W czwartek na sejmowej podkomisji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy wiceministrem energii Andrzejem Piotrowskim oraz posłem PiS Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Skala inwestycji powinna być duża

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski zauważa, że tym niższe są koszty, im większa jest skala realizacji danej technologii. – Jeśli popatrzymy na wiatraki, to nieprzypadkowo w tej chwili w dyskusji uczestniczą nie spółdzielnie, ale potentaci, którzy instalują farmy fotowoltaiczne z generatorami ponad 2 MW każdy – twierdzi Piotrowski.

Jego zdaniem pokazuje to, że problem przeniósł się w sferę przemysłową. – Wkład terenów wiejskich w istnienie farm to udostępnienie ziemi, krajobrazu, nie jest to współuczestnictwo w sensie kapitału czy miejsc pracy – dodaje.

Z sekretarzem stanu polemizuje Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, przewodniczący nowo powołanej sejmowej podkomisji do spraw wykorzystania zasobów energetycznych obszarów wiejskich.

Jego zdaniem wiceminister Piotrowski powtarza tezę znaną od lat: liczy się efekt skali, bo inaczej przedsiębiorcy nie zainwestują w wiatraki, w wielkie biogazownie, instalacje. Bo małe się nie opłacają.

– Z punktu widzenia efektywności energetycznej pewnie minister ma rację, rozumiem, że Ministerstwo Energii jest powołane po to, by zabezpieczyć dostawy energii, w szczególności elektrycznej dla polskich konsumentów – uważa Ardanowski. – Ale energia na obszarach wiejskich ma realizować szereg innych celów niż tylko dostarczanie do sieci prądu bądź wykorzystywanie ciepła w lokalnych węzłach ciepłowniczych.

Poseł PiS zaznacza, że nie jest przeciwnikiem energii wiatrowej, ale oczekiwania społeczne, komfort życia, muszą być na pierwszym miejscu.

Samorządy korumpowane przez inwestorów zewnętrznych?

– W tej chwili największy problem buntu społecznego na obszarach wiejskich dotyczy zewnętrznych inwestorów, którzy - łamiąc prawo miejscowe, korumpując lokalnych polityków, korumpując samorządowców, mamiąc ich złudnymi nadziejami na dochody, na podatki - budują coraz większe instalacje, bo ponoć tylko takie się opłacają – analizuje Ardanowski.

Ardanowski jest zdania, że napotyka to na absolutny sprzeciw. – Prawo i Sprawiedliwość zablokuje to wszystko. Taki jest nasz cel. Niezależnie od tego, że inwestorom się to nie podoba; w tej chwili bowiem ożywili się inwestorzy zajmujący się wiatrakami, ponieważ jest ustawa, którzy twierdzą, że odległości będą takie, że w Polsce właściwie nie będzie gdzie stawiać wiatraków. I bardzo dobrze, że tak jest. Niezależnie, czy Ministerstwo Energii się martwi – uważa Ardanowski.

Powinniśmy wspierać polskie firmy

Poseł PiS dodaje, że z drugiej strony trzeba zastanowić się nad dopłacaniem do ciekawych inwestycji na etapie startowym.

– Z wielką nadzieją czekam nie na produkcję, ale montaż paneli fotowoltaicznych w Polsce, takie zakłady w tej chwili są uruchamiane, wielkie nadzieje wiążę z małymi, kilkunastokilowatowymi turbinami wiatrowymi o wirnikach pionowych. To będzie polska produkcja – wyjaśnia Ardanowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (11)

 • petrodolarek, 2016-03-17 12:58:14

  Z wiatrakami, jest obecnie taka sama awantura, jak trwająca nadal ale już cicha awantura w białych rękawiczkach w sprawie stacji bazowych telefonii komórkowej i szybkiego internetu. Wszystko polega na tym, że to nie są polskie firmy, tylko niemieckie i inne zachodnie więc zbudowanie takiej stacji ba...zowej lub wiatraka, nie może odbywać się na państwowym gruncie, tylko na prywatnym, ew.spółdzielczym. Potem, cały zysk (stacje bazowe) albo prąd (wiatraki) są własnością tychże firm zachodnich. Zyski wędrują na zachód a w Polsce zostaje tylko kłopot, bo albo hałasuje wiatrak albo po cichu zabija Polaków stacja bazowa, zamontowana tanim kosztem, na dachu budynku mieszkalnego, najczęściej wieżowca, 4 m. nad głowami mieszkańców ostatnich pięter i tak dalej i temu podobne. Nawet wieże, ze stacjami bazowymi, są stawiane na gruntach prywatnych - tak jak wiatraki - u wójta, burmistrza czy radnego ale nigdy na gruncie państwowym, bo tak ułożone jest prawo. I wtedy, pożytki z tego płynące, zgarnia właściciel gruntu. Tak więc, to prawda, co powiedział Prezydent Andrzej Duda, że Polska, jest najlepszą krową dojną w Europie, dla firm zachodnich albo wybranych osób prywatnych, którzy mają dostęp do odpowiedniego koryta i możliwości załatwienia sobie łatwego zysku. Polska zaś z tego ma tyle, co pokazał Kozakiewicz w Moskwie na olimpiadzie w 1980 r. Oszołomy z KOD - u, przeczytajcie, co napisałem, to może coś Wam zaświta w tych zakutych łbach, otumanionych przez bogacza wśród bogaczy, Szanownego Pana Petru.!!!  rozwiń
 • ekolob, 2016-03-17 00:47:36

  Drogi z drzewami w skraju drogi to może być.Robaczki i ptaszki mogą być.tylko dlaczego nie może być wiatraków (MEW) na obszarach gdzie występują najlepsze warunki ku temu tzn w pobliżu rzek.A gdzie zobowiązania klimatyczne.
 • Myślący Polak, 2016-03-15 22:34:11

  Panie Ardanowski,swoim dzialaniem doprowadzi Pan do ruiny w polskiej gospodarce. Trzeba w naszym kraju innego spojrzenia na zagwarantowanie nam, Polakom, normalnego funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Polska powinna pozostawać w kręgu Państw i społeczeństw myślących również o przyszłości naszyc...h dzieci i wnuków. Proszę się dobrze wsłuchać w przekaz Papieża Franciszka.  rozwiń