PARTNER PORTALU
  • BGK

Jacek Krupa: W Krakowie tzw. przepisy przejściowe, zakazujące stosowania niskiej jakości paliw stałych

  • JS    9 lutego 2017 - 20:52
Jacek Krupa: W Krakowie tzw. przepisy przejściowe, zakazujące stosowania niskiej jakości paliw stałych
Przepisy przejściowe będą obowiązywały do 1 września 2019 roku (fot.pixabay.com)

- Do końca lutego powstanie projekt uchwały, która wprowadzi w Krakowie tzw. przepisy przejściowe, zakazujące stosowania niskiej jakości paliw stałych do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem do 1 września 2019 roku - powiedział Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.
O czasowe rozwiązanie w liście do marszałka wystąpił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Nowe przepisy dla Krakowa powinny zostać przyjęte na kwietniowej sesji Sejmiku Województwa.

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się w poniedziałek (6 lutego) do marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy o przyjęcie – dedykowanych dla Gminy Miejskiej Kraków – czasowych rozwiązań, analogicznych do tych, które zostały przyjęte przez Sejmik Województwa 15 stycznia 2016 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Te obostrzenia – zgodnie z listem prezydenta – miałyby objąć również Kraków i obowiązywać do 1 września 2019 roku, do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych od 1 września 2019 r., wprowadzonego na początku ubiegłego roku uchwałą Sejmiku.

W liście do marszałka Jacka Krupy, prezydent Jacek Majchrowski zaznaczył, że projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie. Nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i węgla o mało rygorystycznych parametrach jakościowych. 

- Podzielamy obawy prezydenta Krakowa, że projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie, tak się jednak nie stało, stąd nasza pozytywna odpowiedź na prośbę prezydenta Krakowa – zaznaczył Jacek Krupa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • AntyWęgiel, 2017-02-12 12:07:11

    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jaki by to węgiel nie był to nadal węgiel brud smród pył i czarno wszędzie. Od zeszłego roku 2016 palę pelletem BIAŁY kocioł kostrzewa z samoczyszczącym palnikiem.i zmiana wyszła na dobre wszystkim członkom rodziny. Kotłownia to teraz jedno pomieszczeni...e czyste i schludne bez czarnych śladów do salonu. Dużo trzeba było zrobić żeby pozbyć się z kotłowni syfu z węgla ale na szczęście się udało. po 5 miesiącach kocioł nadal jest biały :)  rozwiń