PARTNER PORTALU
 • BGK

Jadwiga Emilewicz: normy węgla do domowych pieców od przyszłego sezonu grzewczego

 • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 13:40
Jadwiga Emilewicz: normy węgla do domowych pieców od przyszłego sezonu grzewczego
Nowelizacja ustawy o jakości paliw stałych to część rządowego programu "Czyste Powietrze". (fot.shutterstock.com)

Rząd "w najbliższym czasie" przyjmie projekt ustawy o jakości paliw stałych. To będzie przełom w polskim ustawodawstwie; od tej chwili klient podjeżdżający do punktu sprzedaży węgla będzie wiedział, jakie paliwo kupuje - powiedziała w poniedziałek (5.02) minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Emilewicz zapowiedziała, że normy węgla, którym będzie można palić w domowych piecach, będą obowiązywać w przyszłym sezonie grzewczym. 
 • Resort wyliczył, że domowe piece są odpowiedzialne za 91 proc. emisji pyłu zawieszonego PM10. Przemysł odpowiada za 2 proc. tej emisji.
 • Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków, to tak jakby wymierało takie miasto jak np. Ciechanów czy Kutno. W samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł się przyczynić do śmierci ok. 300 osób.

Jak powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii podczas spotkania z dziennikarzami, projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw trafił pod obrady rządu i "w najbliższym czasie zostanie przyjęty". W jej ocenie prace parlamentarne powinny potoczyć się tak, by nowe rozwiązania mogły wejść w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dzięki temu, ze składowisk węgla dla odbiorców indywidualnych znikną muły i flotokoncentraty - czyli węglowe odpady, które w ogromnej mierze odpowiedzialne są za powstawanie smogu.

- To przełom w polskim ustawodawstwie; od tej chwili klient podjeżdżający do punktu sprzedaży węgla będzie wiedział, jakie paliwo kupuje. Mamy nadzieję, że dzięki tej ustawie wyeliminujemy tych, którzy chcieli zarabiać na niewiedzy klientów, bo chodzi nie tylko o muły i flotokoncentraty, ale też proceder polewania węgla wodą, by zwiększyć jego masę - wskazała minister.

Czytaj więcej: Śląskie pyta firmy o rozwój technologii antysmogowych

Emilewicz przyznała, że prace nad nowymi przepisami trwały dłużej niż pierwotnie zakładano, potrzebne były bowiem dodatkowe rozmowy z resortem energii i sektorem górniczym. - Efekty są takie, jakich oczekiwała strona społeczna. Kolejny sezon grzewczy rozpoczniemy z wyeliminowanymi mułami i flotokoncentratami - podkreśliła. Klienci - podobnie jak klienci stacji benzynowych - będą wiedzieli, jakie parametry, w tym również dotyczące siarki, zawiera kupowane przez nich paliwo - mówiła.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny zauważył, że do ogrzewania domów indywidualnych wykorzystywane jest 20 proc. węgla z polskich kopalń, a nowe regulacje dotyczą tylko spalania w instalacjach domowych. Jak podkreślił, oznacza to zmianę struktury sprzedaży węgla. Instalacje przemysłowe - w tym wielka energetyka - mają wszystkie wymagane unijnym prawem instalacje odsiarczania i filtry. Dlatego zakłady te mogą bezpiecznie spalać również muły i flotokoncentraty - tłumaczył.

Czytaj więcej: Warszawiacy mogą korzystać z nowych prognoz dotyczących jakości powietrza

Woźny zaznaczył też, że 23 mln osób, czyli 60 proc. populacji naszego kraju, żyje w województwach, w których - na mocy uchwał miejscowych sejmików - i tak obowiązują już uchwały antysmogowe, które zakazują stosowania złej jakości paliw. - Wprowadzamy więc regulację, która zakaże stosowania ich na terenie całego kraju - dodał.

Nowelizacja ustawy o jakości paliw stałych to część rządowego programu "Czyste Powietrze". Od października ub.r. obowiązują już przepisy dotyczące norm emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe, co oznacza, że nie można już produkować takich, które nie spełniają kryteriów dotyczących ograniczenia emisji szkodliwych substancji - od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywał zakaz ich sprzedaży. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • "Ale to już było"..., 2018-02-05 20:58:47

  Wszystko pięknie, ładnie, ale jak zwykle tylko na papierze! Wdrożeniu norm dla paliw stałych – o tym już rząd trąbił dobry rok temu w swoim sztandarowym programie walki o „Czyste Powietrze”. I jak na razie do dnia dzisiejszego został zrealizowany jedynie jeden jego punkt – wprowadzono normy dla kotł...ów. „Potrzeba trzech kadencji, żeby zmienić Polskę” (cyt. za Kaczyńskim) – tempo prac powala na kolana. U siebie dom ogrzewam pelletem (kocioł Kostrzewa) i sporo moich znajomych również postawiło na biomasę. Trzeba jednak wsparcia oraz dofinansowań ze strony państwa, aby ludzie zaczęli również chcieli zawalczyć o czyste powietrze. Jednak jak na razie wszystko wskazuje na to, że łatwiej jest naobiecywać ludziom wszelkich zmian, aniżeli zacząć je realnie wprowadzać.  rozwiń
 • obywatel x, 2018-02-05 17:58:23

  Morawiecki zapowiadał to zima 2016, juz wiosną 2017r miały te normy ... i guzik. Pewnie w 2018 tez tak będzie. Byle polskie kopalnie mogły dalej fedrować zasiarczony, niskiej jakosci węgiel