PARTNER PORTALU
  • BGK

Jadwiga Emilewicz: Przepisami o jakości paliw stałych rząd zajmie się w tym tygodniu

  • aw/PAP    16 stycznia 2018 - 10:50
Jadwiga Emilewicz: Przepisami o jakości paliw stałych rząd zajmie się w tym tygodniu
Jadwiga Emilewicz, fot.mr.gov.pl

Zgodnie z umową realizacja programu Czyste Powietrze zostanie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii - poinformowała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
Jadwiga Emilewicz we wtorkowej (16 stycznia) audycji Salonu Politycznego Trójki pytana, czy nadal będzie zajmowała się problematyką smogu w Polsce, odparła, że "zgodnie z umową z premierem Morawieckim, kwestia realizacji planu Czyste Powietrze przyjętego w zeszłym roku przez rząd pozostanie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii".

Dodała, że jakość powietrza można poprawiać m.in. również za sprawą technologii. Poinformowała, że w tym tygodniu na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów będą omawiane przepisy o jakości paliw stałych.

Przypomniała, że za sprawą tego projektu nie będzie można palić w kotłach, paleniskach domowych mułami, flotokoncentratami, a zatem odpadami węglowymi, ale także śmieciami, które - jak wskazała - są "powodem fatalnej jakości powietrza w tych 33 najbrudniejszych miastach Europy".

Przypomnijmy jednak, że resort energii już w sierpniu ur. zapewniał, że przepisy określające normy jakości dla paliw stałych są już gotowe. Na to rozporządzenie w tej sprawie czekają samorządy, bo w obecnych przepisach jest luka. Przeciętny Kowalski możne muł i flotokoncentrat kupić, możne składować, ale nie może go spalać.

- Bez tego (rozporządzenia - przyp. red.) nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji – przyznaje marszałek Wojciech Saługa. Podobnie rzecz oceniają lokalni samorządowcy. To właśnie im – za pomocą straży gminnych, czy urzędników wydziałów ochrony środowiska – przyjdzie w praktyce egzekwować zapisy uchwał antysmogowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Makana, 2018-01-17 07:00:16

    Zwykły obywatel tego kraju widzi , że to tylko pozorowane działania rządu,który walkę ze smogiem chce zrzucić na samorządy. Bez radykalnej zmiany i wymiany pieców węglowych na GAZOWE nic się nie zmieni. My będziemy się dusić dalej a oni odtrabia sukces. Niech obniżą ceny gazu a ludzie sami wymienia... piece  rozwiń