PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak efektywnie ogrzać mieszkanie?

  • GK    1 grudnia 2011 - 11:07
Jak efektywnie ogrzać mieszkanie?

Zbadano wiedzę wrocławian na temat efektywnych sposobów korzystania z ciepła. Wnioski mają pomóc w promowaniu proekologicznych rozwiązań wśród mieszkańców miasta.
Nawyki grzewcze wrocławian zbadał instytut Homo Homini na zlecenie koncernu energetycznego Fortum.

„Tegoroczne badanie jest kontynuacją naszej kampanii edukacyjnej na temat efektywności energetycznej i cieplnej, którą przeprowadziliśmy w zeszłym roku na terenie Dolnego Śląska (zabierz głos/oceń marszałka). Zwróciliśmy wtedy uwagę na główne błędy popełniane w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i ciepła w codziennym życiu. Bardzo się cieszę, że wyniki tegorocznych badań wskazują na to, iż wiele naszych rad promujących efektywne rozwiązania energetyczne wrocławianie wzięli sobie do serca” – mówi Izabela Van den Bossche z firmy Fortum Power and Heat Polska.

Aż 44 proc. respondentów deklaruje, że na początku sezonu grzewczego odpowietrza grzejniki, aby lepiej grzały. Jednak – prawie połowa ankietowanych (również 44 proc.) nie wykonuje tej czynności.

Ten fakt można wytłumaczyć konstrukcją grzejników, dzięki której odpowietrzanie następuje automatycznie. Eksperci Fortum uczulają, że zasłanianie grzejników meblami, czy zasłonami obniża efektywność grzania. Tego faktu świadomych jest ponad 80 proc. wrocławian.

Kolejną istotną kwestią dotyczącą ogrzewania mieszkania jest temperatura panująca w pomieszczeniach, jak również sposób wentylacji mieszkania. Wrocławianie nie mają tendencji do przegrzewania mieszkań – większość ankietowanych (56 proc.) wskazało przedział 21-23 stopni Celsjusza jako temperaturę panującą w ich mieszkaniach.

Zgadzają się z tym specjaliści, którzy zalecają utrzymywanie temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza i intensywne, lecz krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń. Tę – wg specjalistów najodpowiedniejszą formę wietrzenia – stosuje prawie 70 proc. ankietowanych. Długo uchylone okna (metoda stosowana przez prawie 1/3 wrocławian) to gorsze rozwiązanie – głównie ze względu na ponowną konieczność ogrzania mieszkania, a w konsekwencji – większego zużycia ciepła, a tym samym wyższe rachunki.

Większość mieszkań we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta) (65,2 proc.) podłączonych jest do ciepła sieciowego. Budynki – szczególnie tzw. „starego budownictwa” – wyposażone są w piece gazowe (19 proc.). 7,4 proc. ankietowanych korzysta z ogrzewania elektrycznego, a 7,6 proc. z węgla lub koksu. Zdecydowana większość badanych (91 proc.) jest również świadoma, że wykorzystywanie odpadów (gazet, plastiku) jako paliwa do pieców jest najbardziej szkodliwą formą ogrzewania – zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.