Jak motywować lokalne podmioty rynku energii?

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” zaprasza 5 października do Gorlic na konferencję prezentującą m.in. projekt Vis Nova, którego celem jest stworzenie i rozwój efektywnych energetycznie rozwiązań na terenach wiejskich.
Jak motywować lokalne podmioty rynku energii?

Projekt Vis Nova jest wdrażany dzięki Programowi dla Europy Środkowej, współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pięć regionów połączyło siły, aby wspólnie zrealizować założenia projektu Vis Nova, którego celem jest stworzenie i rozwój efektywnych energetycznie rozwiązań na terenach wiejskich zwiększających oszczędność energii, a także jej efektywność.

Partnerzy pochodzący z czterech krajów Europy Środkowej starają się wcielić w życie ideały projektu poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, która ma wpłynąć motywująco na lokalne podmioty rynku energii. Projekt pozwoli na wzrost pionierskich inwestycji w inteligentną energię, a także większe wykorzystanie odnawialnych surowców energetycznych.

Z tego powodu w regionach wszystkich partnerów odbywają się regularnie spotkania z Lokalną Grupą Wsparcia. Organizowane są także międzynarodowe konferencje otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Do tej pory odbyły się trzy takie konferencje. Gospodarzem pierwszej z nich było miasto Leipzig w Niemczech. Oficjalne rozpoczęcie projektu miało miejsce na drugiej konferencji również w niemieckim mieście Bad Dueben. Po raz trzeci partnerzy projektu Vis Nova spotkali się w Pecs na Węgrzech.

Tradycją stały się wizyty studyjne w miejscach znanych z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W Bad Dubem uczestnicy konferencji odwiedzili elektrownię wykorzystującą biomasę. Do produkcji energii wykorzystuje się tam odpady z kukurydzy i innych upraw.

Piękne miasto Pecs zaprezentowało byłą elektrownię węglową, w której aktualnie spalana jest biomasa z zrębków drzewnych oraz słomy. Następna konferencja odbędzie się w Gorlicach w Polsce.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE