PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak sprawnie zarządzać energią

  • ZWI    27 maja 2013 - 09:41
Jak sprawnie zarządzać energią

Komisja Europejska przyznała nagrody wyróżniające najlepsze budowle pasywne i energooszczędne w sferze publicznej i budowany wciąż biurowiec w katowickim Euro-Centrum zdobył laur w tym konkursie.
Upadłość likwidacyjna firmy Budus jednak pokomplikowała plany oddania do użytku budynku pasywnego, budowanego na terenie parku, bo już wiemy, że nie uda się dotrzymać terminu czerwcowego. Kiedy więc biurowiec pasywny będzie ostatecznie, pod klucz, gotowy?

Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum: Z umów zawartych z firmami, które kończą wznoszenie budynku wynika, że zostanie on oddany do użytku we wrześniu, najpóźniej w październiku. I w tym momencie przedsiębiorstwa wynajmujące tam powierzchnie będą mogły się zacząć wprowadzać.

Warto czekać na ukończenie budynku, bo jest on bardzo ciekawy jeszcze przed finałem. Dwa tygodnie temu Komisja Europejska przyznała nagrody wyróżniające najlepsze budowle pasywne i energooszczędne w sferze publicznej i budowany wciąż biurowiec w Euro-Centrum zdobył laur w tym konkursie.

Rzadko w Polsce udaje się uzyskiwać nagrody Komisji Europejskiej. W przypadku tego wyróżnienia, które nosi nazwę Green Building Award, nagrodzono 10 budynków - 5 w kategorii „rewitalizacja" i 5 w kategorii „nowe obiekty". Nasz budynek, jako jedyny wśród zgłoszonych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tę nagrodę uzyskał, znaleźliśmy się w jednej grupie z Niemcami , Austriakami, i Szwedami, czyli potentatami w dziedzinie budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Czy tego rodzaju nagroda podnosi wartość rynkową waszego budynku, czy też raczej jego prestiż?

Wartość rynkową naszego pasywnego biurowca określą w jakiś sposób sami jego użytkownicy, którzy ocenią poziom tego miejsca i warunki pracy. Myślę, że o tej wartości mówi fakt, iż 40 proc. powierzchni biurowca już zostało wynajęte.

Natomiast ta nagroda Komisji Europejskiej jest, w mojej opinii, czymś w rodzaju glejtu, który uwiarygadnia nasze wysiłki związane z projektem, zmierzające do tego, żeby był on na światowym poziomie. Dzięki unijnemu wyróżnieniu znaleźliśmy się w doborowej stawce najlepszych w Europie i z tego punktu widzenia jest ono dla nas bardzo ważne.

Jakiego rodzaju firmy znajdą swoje miejsce w biurowcu?

Przede wszystkim innowacyjne, bowiem zgodnie z zapisami projektu UE, który współfinansuje budynek pasywny, co najmniej 80 proc. jego powierzchni winny zajmować przedsiębiorstwa właśnie tego typu.

Co zostało jeszcze do zrobienia?

Trwają prace wykończeniowe oraz przygotowawcze do uruchomienia najnowocześniejszego w Polsce data center, które służyć będzie zarówno firmom współpracującym w ramach Klastra Technologii Energooszczędnych na terenie Parku, jak i przedsiębiorstwom, które na zasadach komercyjnych będą chciały z niego korzystać.

Kończymy także laboratoria, które znajdą się w biurowcu pasywnym. Będą tam zarówno pomieszczenia przygotowane do samodzielnego wyposażenia przez firmy, jak i całkowicie gotowe laboratoria. Te drugie będą wynajmowane na godziny przedsiębiorstwom potrzebującym tego rodzaju usług oraz wykorzystywane przez nas do prowadzonych wspólnie z naukowcami projektach badawczych.

Chciałbym podkreślić, że pomieszczenie laboratoryjne musi spełniać określone wymagania, np. w zakresie wytrzymałości podłóg, parametrów ścian, wentylacji, oczyszczania ścieków itp. Te wszystkie standardy będą w naszym biurowcu zapewnione.KOMENTARZE (1)

  • Eliza, 2013-08-01 12:01:44

    Dla tych którzy chcą być na bieżąco co się dzieje w fotowoltaice, polecam stronę...