Jak zadbać o czystość wód Bałtyku

W listopadzie rusza cykl spotkań informacyjnych "Polska dla Bałtyku", organizowanych przez resort środowiska i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - poinformowało ministerstwo. Będzie można dowiedzieć się m.in., jak lepiej dbać o czystość wód Bałtyku.
Jak zadbać o czystość wód Bałtyku

Jak podało w środę Ministerstwo Środowiska, pierwsze seminarium odbędzie się 19 listopada w Szczecinie. Kolejne organizowane będą w Kołobrzegu, Gdańsku i Olsztynie. Zebrania są przeznaczone dla przedsiębiorców, władz lokalnych, mieszkańców nadmorskich miejscowości, w tym rybaków i rolników, ale także dla każdego, komu bliska jest tematyka ochrony Bałtyku.

Czytaj też: Oddaj głos na polski Cud Bałtyku

Podczas spotkań będzie można się dowiedzieć m.in., czym jest zjawisko eutrofizacji (odpowiedzialne za zakwitanie sinic) - jak ono powstaje i jak każdy z nas może mu zapobiegać. Organizatorzy przedstawią również działania, jakie są prowadzone w Polsce na rzecz poprawy czystości Bałtyku.

"Każdy z nas ma niebagatelny wpływ na czystość morza. W dużej mierze stan Bałtyku zależy od naszych codziennych decyzji konsumenckich, jak choćby od wyboru rodzaju proszku do prania. Efekty przyniosą tylko nasze wspólne działania" - powiedział cytowany przez resort minister środowiska Marcin Korolec.

Przykładowo zjawisko eutrofizacji prowadzi do wzrostu produktywności ekosystemu wodnego, przez zwiększony dopływ m.in. związków azotu i fosforu. Trafiają one do morza głównie z nawozów rolniczych, ale także z używanych przez ludzi detergentów, jak np. środki piorące czy te używane w zmywarkach do naczyń.

Resort przypomniał, że wśród działań rządu na rzecz poprawy jakości wód Bałtyku znajduje się m.in. Bałtycki Plan Działań (BPD), przyjęty w 2007 r. Jego celem jest stopniowa redukcja związków azotu i fosforu pochodzących np. z instalacji komunalnych czy rolnictwa, które przyczyniają się do eutrofizacji morza.

W ramach tego projektu został także opracowany Wstępny Krajowy Program Wdrażania Bałtyckiego Planu Działań HELCOM, w ramach którego powstają nowe sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków komunalnych oraz modernizowane są już te istniejące.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE