PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak zagospodarować nieczynne wysypisko śmieci?

  • AW    16 czerwca 2016 - 15:21
Jak zagospodarować nieczynne wysypisko śmieci?
System PV o mocy zbliżonej do uruchomionej w Ustroniu Morskim instalacji umożliwia np. zasilenie w prąd około 200 gospodarstw jednorodzinnych (fot.opeusenergia.pl)

• Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci zlokalizowana w Ustroniu Morskim funkcjonuje już od roku.
• W tym czasie wyprodukowała ponad 1 mln kWh energii.
• Przykład ten pokazuje, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska, miejsca po oczyszczalniach ścieków i tereny poprzemysłowe.
Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego szuka sposobów na wykorzystanie nieużywanych przestrzeni dawnych składowisk odpadów. Stanowi to duże wyzwanie, gdyż prawo nie pozwala na budowę obiektów budowlanych na tych terenach w okresie 50 lat od rekultywacji wysypiska.

Jak pokazuje przykład Ustronia Morskiego, jednym z rozwiązań jest budowa instalacji solarnej, która jest jedynie posadowiona na gruncie, a nie z nim związana, dzięki czemu nie jest traktowana jako obiekt budowlany.

Panele słoneczne na wysypisku

Rok temu gmina Ustronie Morskie zdecydowała się na zagospodarowanie nieużywanych terenów, wykorzystując fotowoltaikę. Dzięki temu na terenie 2 ha powstała jedna z największych w naszym kraju farm fotowoltaicznych.

- Farma fotowoltaiczna przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale i bezpieczeństwa energetycznego. Dodatkowo, przemyślana inwestycja pomoże zagospodarować teren, który w innym przypadku byłby pozostawiony bez użytku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że inwestycję można współfinansować ze środków unijnych – mówi Sławomir Reszke, prezes Opeus Energia, firmy która zaprojektowała i wybudowała instalacje w Ustroniu Morskim.

Budowa obiektu została dofinansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 kwotą 2,64 mln zł. Łączna wartość inwestycji wyniosła 7,58 mln zł, z czego 2,58 mln zł przeznaczone zostało na rekultywację terenu.

Jak podaje gmina, instalacja już przynosi wymierne oszczędności, bo wydatki na prąd spadły o kilkadziesiąt procent. Jak pokazują dane zgromadzone przez Opeus Energia, od momentu uruchomienia farma ta wygenerowała łącznie ponad milion kilowatogodzin.

Inwestycja ze wsparciem

Budowa farmy fotowoltaicznej jest dużym przedsięwzięciem, które wymaga odpowiedniego przygotowania oraz nakładów. Jednak większość wykonawców oferuje daleko idące wsparcie.

- Oprócz kompleksowego przygotowania terenu, pomagamy również w pierwszej fazie projektowej, czyli m.in. w działaniach koncepcyjnych, uzyskiwaniu decyzji czy koncesji, a także pozyskiwaniu dotacji z funduszy Unii Europejskiej – dodaje Sławomir Reszke.

System PV o mocy zbliżonej do uruchomionej w Ustroniu Morskim instalacji umożliwia np. zasilenie w prąd około 200 gospodarstw jednorodzinnych.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.