PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak ze smogiem walczy najczystsza stolica w Europie?

 • bad    10 stycznia 2017 - 16:19
Jak ze smogiem walczy najczystsza stolica w Europie?
W Wiedniu powietrze jest czyste cały rok. Fot. pixabay

• Mieszkańców polskich miast dusi wyjątkowo intensywny smog, w wielu miejscach przekroczono poziomy alarmowe.
• Wyjątkowo dobrym powietrzem może pochwalić się Wiedeń, jest ono najczystsze od lat 70.
• Władze stolicy Austrii wyjaśniają, że to efekt wielu działań na rzecz ochrony środowiska.
Według rocznego raportu dotyczącego jakości powietrza w Wiedniu, jest ono w najlepszym stanie od początku lat 70. Zanieczyszczenie niezwykle niebezpiecznymi dla zdrowia człowieka drobnymi pyłami zawieszonymi było w 2016 roku o 13 proc. niższe niż rok wcześniej. Warto dodać, że już wówczas poziom tego typu zanieczyszczeń powietrza był satysfakcjonujący.

Czytaj też: Fatalna jakość powietrza w największych miastach Małopolski

Ulli Sima, członek zarządu miasta odpowiedzialna za ochronę środowiska wyjaśnia, że poprawa jakości powietrza w Wiedniu to efekt wielu inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Miasto wprowadziło trzeci pakiet w tym zakresie.

Pakiet ów obejmuje wszystkie źródła zanieczyszczeń, to znaczy promuje komunikację publiczną i pojazdy niskoemisyjne, termomodernizację, przyjazne dla środowiska place budowy, rozbudowę sieci ciepłowniczej czy wydajne utrzymanie dróg w zimie, które zamiast żwirku wykorzystuje nowoczesne metody jak polewanie solanką albo technologię wilgotnej soli. 

W ciągu ostatnich 20 lat udział transportu publicznego wzrósł w stolicy Austrii z 29 do 39 proc. W tym czasie ruch samochodowy spadł z 40 do 27 proc. W niektórych dzielnicach Wiednia za parkowanie powyżej 1,5 godziny trzeba zapłacić wysoki mandat. Wiedeń ma 1200 km dróg dla rowerów.

Wiedeń był 40 lat temu w podobnym miejscu jak dzisiaj Kraków, ale działania władz austriackiego miasta przyniosły oczekiwane efekty. Poziom dwutlenku węgla, uznawanego w latach 80. za główny powód kwaśnego deszczu, spadł od czasu wprowadzenia pomiarów o 96 proc.   

Znaczącą poprawę uzyskano także w walce ze śmiertelnie groźnym pyłem PM10. Jego maksymalne wartości zanieczyszczenia w Wiedniu spadły od 2003 roku o połowę i utrzymują się zacznie poniżej wartości dopuszczalnej 40 µg/m3.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej dopuszczalna wartość dobowa 50µg/m3 PM10 nie może być przekroczona częściej niż przez 35 dni w roku kalendarzowym. W Wiedniu w ciągu ostatnich pięciu lat te wytyczne były zachowane. W 2015 takich dni było 14. 

W Wiedniu pył PM10 pochodzi głównie z ruchu ulicznego, prac budowlanych oraz prywatnego ogrzewania pomieszczeń z innych źródeł niż sieć ciepłownicza. Zgodnie z szacunkami nawet 60 proc. zanieczyszczenia w mieście pochodzi z regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • pelet, 2017-02-06 22:32:32

  Dlaczego by nie skorzystać z doświadczenia tych co już coś osiągnęli w tym temacie. W Polsce będzie ciężko... Mentalność ludzi i przywiązanie do tradycji czyli palenia byle czym... węglem słabej jakości i śmieciami. Wiele lat musi upłynąć aby poprawiła się jakość powietrza. Możemy poprawić nie tylko... jakość powietrza ale i jakość własnego otoczenia czystakotlownia.pl ogrzewanie peletem jest przyjemne i czyste. W Austrii ten rodzaj paliwa jest bardzo powszechny.  rozwiń
 • Bartek , 2017-02-02 09:41:44

  Do glaertes1: no widzisz, a Ty nawet ich szanujesz pisząc "oni" z wielkiej litery...a to tylko banda złodziei
 • gdyby, 2017-01-25 08:17:51

  Do ddd: to kwestia świadomości i odpowiedzialności oraz wyczucia bycia w "kolektywie". My takich zachowań nie mamy jeszcze wyrobionych. Na wet wysokie wypłaty i tania energia nie skłoniłoby znaczącej części społeczeństwa do działań proekologicznych. Nadwyzki dochodów przeznaczone byłyby... na jednorazową konsumpcję i przyjemności - a reszta ? Ano, jak to u nas: "jakoś to będzie" , albo: "niech się rząd martwi w końcu płacę podatki".  rozwiń