PARTNER PORTALU
  • BGK

Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej: Zrobiliśmy to, co do nas należało

  • PAP/AT    21 lutego 2018 - 07:55
Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej: Zrobiliśmy to, co do nas należało
Były minister środowiska skomentował opinię ws. Puszczy Białowieskiej (Jan Szyszko, fot.facebook.com/prof.JanSzyszko)

Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej jako dowód na to, że Polska złamała prawo, jest nadinterpretacją - ocenił były minister środowiska, prof. Jan Szyszko.
"Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie Puszczy Białowieskiej jest mało rzetelna" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" prof. Jan Szyszko.

Prawdopodobnie w kwietniu Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Dwudziestego lutego rzecznik generalny tej instytucji Yves Bot powiedział, że KE miała rację domagając się od Polski wstrzymania wycinki drzew.

"Powoływanie się na opinię rzecznika jako dowód na to, że Polska złamała prawo, jest nadinterpretacją. Sam rzecznik w swojej opinii twierdzi, że Polska dochowała procedur, ale nie przewidziała wszystkich możliwych skutków z punku widzenia przezorności" - powiedział gazecie były minister środowiska.

"Bruksela uważa, że w swoich działaniach nie kierowaliśmy się należytą ostrożnością przy realizacji procedur, co mogło skutkować pogorszeniem stanu puszczy. My z kolei uważamy, że zrobiliśmy to, co do nas należało, gdyż musieliśmy reagować na pogarszający się stan lasu" - doprecyzował opinię prof. Szyszko.

Dodał także, "przy dwóch tak różnych nadinterpretacjach rzecznik wziął stronę Komisji Europejskiej".

"Rzecznik ani słowem nie wspomina o tym, że w Puszczy Białowieskiej doszło do zaniknięcia prawie 3 tys. hektarów siedlisk. Nie wspomina nic, że pogorszyły się warunki bytowania wszystkich ważnych dla Unii Europejskiej gatunków roślin i zwierząt. A przecież są w tej sprawie odpowiednie raporty!" - mówił były minister "Naszemu Dziennikowi".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • turkućpodjadek, 2018-02-23 14:45:01

    Szukano kija na psa jakim dla UE jest Polska ale go nie znaleziono. Dlaczego nie powołano unijnych, bądź niezależnych ekspertów od lasów (bo puszcza jest lasem) lub choćby od przyrody w ogóle, tylko swoje unijne wypociny polityczne, ustalone w zaciszu gabinetów, przekazywano "światu" poprz...ez unijnego rzecznika prasowego. Sam Szyszko zaś, miast wypowiadać się jasno i zrozumiale dla opinii publicznej, zwykłą unijną nagonkę na Polskę (autorstwa Tuska) oraz oczywiste kłamstwa, nazywa "nadinterpretacją" unijnego rzecznika. Dobrze, że nowym ministrem jest człowiek wychowany w administracjach gminnych a nie uniwersyteckich.  rozwiń