PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Szyszko: W puszczy Białowieskiej trwa eksperyment

 • aw/PAP    31 lipca 2017 - 12:12
Jan Szyszko: W puszczy Białowieskiej trwa eksperyment
Jan Szyszko (fot.twitter)

Ministerstwo Środowiska do 4 sierpnia będzie gotowy wniosek do przesłania Komisji Europejskiej ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej - zapowiedział w poniedziałek (31 lipca) szef resortu Jan Szyszko. Dodał, że "działamy zgodnie z prawem Unii Europejskiej".
• Trybunał Sprawiedliwości UE dał Polsce czas do 4 sierpnia na odpowiedź ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej.

• Na bazie wyników zeszłorocznej inwentaryzacji uruchomiliśmy w Puszczy Białowieskiej eksperyment, porównujący efekty czynnej ochrony i braku tej ochrony - mówił minister środowiska Jan Szyszko.

• Dodał, że "nie pozwolimy się obrażać tym, którzy nie znają praw przyrodniczych".

 

"21 lipca br. wpłynął wniosek z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wstrzymaniu działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej. W tym wniosku była zawarta informacja, że mamy czas, aby odpowiedzieć na ten wniosek do 4 sierpnia. Ministerstwo Środowiska wywiązuje się z tego i do 4 sierpnia na pewno taki wniosek będzie gotowy do przesłania Komisji Europejskiej" - zapowiedział na konferencji parowej Szyszko.

Dodał, że "28 lipca w godzinach wieczornych dzięki MSZ, resort otrzymał wniosek o natychmiastowe zaprzestane działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000".

"Jest to postanowienie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowego wykonywania.

Bardzo mocno dziękujemy KE, jak również Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości za takie duże zainteresowanie sprawą Puszczy Białowieskiej" - mówił minister.

Jak podkreślił resort środowiska, jak też podległe mu Lasy Państwowe, "na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi".

"Równocześnie te działania są zgodne z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego. Dziwi nas w związku z tym fakt, że Komisja Europejska domaga się tego, co w Polsce w tej chwili jest stosowane" - powiedział.

Jak wyjaśnił, dzięki inwentaryzacji uzyskano obraz stanu wyjściowego na terenie parku narodowego i trzech nadleśnictw.

"Ulegając pewnej presji zarówno naturalistów, jak i KE, a również chcąc udokumentować to, co by wynikało z działalności tych, którzy uważają, że najwyższą formą ochrony nie jest stosowanie planów ochronnych, a niewycinanie drzew, (...) jedną trzecią lasów zagospodarowanych z obszarami Natura 2000 pozostawiamy bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a na dwóch trzecich prowadzimy działania ochronne" - mówił Szyszko.

Dodał, że celem jest nie tylko "pokazanie, kto ma rację, ale i pełna dokumentacja po to, żeby znaleźć osoby czy też organizacje współwinne tego co się stanie na tym obszarze".

Minister środowiska mówił też, że Polacy słyną na całym świecie z użytkowania zasobów przyrodniczych. "Polacy potrafią tak użytkować zasoby przyrodnicze, że ten rejon tętni pełną bioróżnorodnością, a zasługą tego jest mentalność Polaków, to w jaki sposób prowadzimy użytkowanie gleb, szczególnie rolniczych, w jaki sposób prowadzimy polską gospodarkę leśną nastawioną na ochronę, a nie na pozyskanie, jak również polski model łowiectwa, który kontroluje populację zwierząt łownych" - mówił Szyszko.

Jak podkreślił, "nie pozwolimy się obrażać tym, którzy nie znają praw przyrodniczych i w związku z tym uruchomiliśmy eksperyment porównania, tego co się będzie działo na terenie Puszczy Białowieskiej, gdy nie będziemy jej poddawali czynnej ochronie".

Szyszko dodał, że "chcemy, aby cały świat uczestniczył w tej debacie o tym, w jaki sposób Polacy potrafią chronić zasoby przyrodnicze, w jaki sposób Polacy wypełniają prawo UE". Jak mówił, "dzisiaj rozsyłamy kolejne informacje do wszystkich ministrów świata i wszystkich osób zainteresowanych, z prośbą o uczestnictwo w debacie na bazie konkretnych materiałów".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • ..., 2017-08-01 14:53:25

  Do Grzegorz: youtube.com/watch?v=V7lga7fJrO8
 • Grzegorz, 2017-08-01 13:28:31

  Do ...: Postaram się odpowiedzieć w sposób najbardziej wyzuty z sarkazmu, jak to tylko możliwe. Proponuję wejść sobie na portal PAPu, dział Nauka W Polsze i wklepać w wyszukiwanie "puszcza". Pojawią się dość liczne testy na ten temat. Są i sprzyjające MŚ i krytykujące. Mnie osobiście bardz...iej przekonują te przecie. Podnoszenie faktu, że atakowane są przede wszystkim drzewa jednego gatunku, któremu cofa się granica występowania poza puszczę, więc i tak są na straty jakoś do mnie przemawia. Proponuję również nie prowokować dyskutantów bez powodu. To paskudne zajęcie.  rozwiń
 • ..., 2017-08-01 11:54:37

  Do Grzegorz: Natürlich - kupa fachowców z Gazety Wyborczej zna się niemal na wszystkim...