PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Szyszko: za smog odpowiada m.in. zła gospodarka przestrzenna

 • MIW    13 stycznia 2017 - 13:29
Jan Szyszko: za smog odpowiada m.in. zła gospodarka przestrzenna
Jan Szyszko i Kazimierz Kujda podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska. (fot. twitter.com)

• Samorządy terytorialne powinne zadbać o własny monitoring jakości powietrza – stwierdził podczas dzisiejszej (13.01) konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska szef tego resortu Jan Szyszko.
• Podkreślił, że konieczna jest odpowiednia jakość paliw, ukrócenie używania mułów, oleju oraz sprawność źródeł ciepła.
Jak mówił minister Szyszko jednym ze sposobów na czyste powietrze jest geotermia.

- W tej chwili jest uruchomiana geotermia toruńska – dodał.

Czytaj : Miasta toną w smogu, więc dlaczego brakuje regulacji?

Minister środowiska powiedział też, że smogowi sprzyja niewłaściwa gospodarka przestrzenna. Odniósł się w tym kontekście do stolicy.

- Warszawa była wzorem urbanistycznym, funkcjonowały kliny napowietrzające, zostały zabudowane – czytamy na twitterze Ministerstwa Środowiska.

Czytaj : NFOŚiGW o pieniądzach na walkę ze smogiem

Obecny podczas konferencji Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyliczał, że działania na rzecz jakości powietrza finansowane są m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także ze środków krajowych.

- Mamy program Gazela Bis skierowany do sektora transportu. Finansujemy rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych. To pozwoli zlikwidować stare kotły domowe – powiedział Kujda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • wsprawiesmogu, 2017-01-19 18:25:23

  W warszawie głowna przyczyna smogu jest ruch samochowowy.Sprawdzalem dane w styczniu 2017 PM-10 i Pm -2,5 w odniesieniu do temparutur i ruchu komunikacyjnego.Dofinansowanie przez gminy wymiany pieca c.o to jest stanowcze za male. Trzeba policzyc koszt montazu i moze remontu instalacji co.Palenie... biopaliwem ,ekogroszkiem,peletem.drewnem opalowym daje mierne efekty energetyczne.  rozwiń
 • Grzegorz, 2017-01-17 15:32:36

  Do Bulgur: Podłączanie domów do sieci ciepłowniczej jest zupełnie wykonalne. Spalanie centralne daje większe możliwości oczyszczania spalin
 • Bulgur, 2017-01-15 20:46:53

  Czy naprawdę pan Prezes uważa, że domy jednorodzinne będą się podpinały do sieci ciepłowniczej? Trzeba rozwijać sić gazowniczą,a rząd powinien dopłacaćdo gazu w sektorze komunalno-bytowym. Mnóstwo domów z instalacją gazową i tak używa węgla,bo gaz jest za drogi! Środkami na 500+ można by zlikwidować... problem smogu i wszyscy by skorzystali! A tak mamy 500 zł na pierdoły i nadal nasze dzieci są trute!  rozwiń