PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarocin. NFOŚiGW przekazał dotacje na poprawę środowiska miejskiego

  • pt    23 listopada 2017 - 09:25
Jarocin. NFOŚiGW przekazał dotacje na poprawę środowiska miejskiego
Podpisanie umowy w siedzibie NFOŚiGW (fot.nfosigw)

Parki, skwery i przyuliczna zieleń w Jarocinie zyskają nowe życie. Ponad 32 hektary zostaną zagospodarowane lub odnowione za pieniądze z Unii Europejskiej.
• NFOŚiGW przyznał gminie dotację 12 mln zł z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

• Łącznie zrewitalizowane zostaną 32 hektary miejskiej zieleni.

• Umowę dotyczącą jarocińskiego projektu – o całkowitej wartości 16 mln 691 tys. – podpisał w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Przedsięwzięcie obejmie cztery obszary Jarocina. Zaplanowano rewaloryzację założenia pałacowo-parkowego , a także zagospodarowanie terenów zieleni przyulicznej i skweru przy ul. Wojska Polskiego oraz w parku przy ul. Szubianki.

W ramach przekazanych funduszy powstanie też miejsce upamiętnienia działalności pierwszego oddziału Powstania Wielkopolskiego pod dowództwem Majora Zbigniewa hr. Ostroroga Gorzeńskiego. W parku jego imienia powstaną rzeźby Majora oraz powstańców.

Łącznie na terenie ponad 32 hektarów przewidziano częściową wymianę drzewostanu oraz tworzenie „zielonej bariery” w pasach przyulicznych poprzez dokonanie nasadzeń drzew, krzewów oraz bylin.

Dodatkowo powstaną ścieżki i obiekty małej architektury (np. ławki czy huśtawki). Prace powinny zakończyć się w listopadzie 2019 r.

Projekt jest zgodny z głównym celem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, jakim jest wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej.

Jak podkreśla NFOŚiGW wsparcie na rozwój zieleni miejskiej otrzyma gmina, która zdobyła najlepszą pozycję w rankingu za najwyższe średnie wydatki inwestycyjne w latach 2014-2020 w grupie miast na prawach powiatu. Miasto Jarocin jest także liderem ogólnopolskiego programu „Mieszkanie Plus”.

Warto inwestować w zieleń

Na łamach pisma "Environment International" badacze z uniwersytetu w Exeter przedstawiają wyniki prac, w trakcie których przeanalizowali ponad 650 tys. groźnych ataków astmy zanotowanych w ciągu 15 lat. Przypadki hospitalizacji badacze porównali z 26 tys. różnych miejsc na terenie Anglii.

Jak tłumaczą autorzy publikacji, w kraju tym prawie 5,5 mln osób jest leczonych z powodu choroby, która rocznie powoduje tysiąc zgonów oraz kosztuje służbę zdrowia miliard funtów.

"Chcieliśmy sprawdzić, jak miejska zieleń wpływa na stan układu oddechowego" - mówi kierujący pracami dr Ian Alcock. "Wiemy, że drzewa usuwają zanieczyszczenia powietrza, które mogą wywoływać napady astmy, ale w niektórych sytuacjach mogą przyczyniać się do powstawania lokalnych, podwyższonych stężeń szkodliwych cząstek przez zapobieganie ich rozpraszaniu przez wiatr. Roślinność może też produkować alergizujące pyłki, które nasilają astmę" - tłumaczy naukowiec.

Drzewa jednak mogą pomóc - wynika z analizy. W typowej, miejskiej, zanieczyszczonej okolicy ze stężeniem cząstek PM2,5 (pył zawieszony o średnicy do 2,5 mikrometra) wynoszącym 15 mikrogramów na metr sześcienny lub tlenku azotu 33 mikrogramów na metr sześcienny, każde 300 drzew na kilometr kwadratowy powodowało spadek liczby przypadków hospitalizacji z powodu astmy o 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu uwzględnionych 15 lat.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.