PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest Śląski Klaster Ekologiczny

  • PAP    10 maja 2012 - 13:13
Jest Śląski Klaster Ekologiczny

Rozwój i transfer technologii, które poprawiają efektywność wykorzystania zasobów naturalnych i zmniejszają negatywny wpływ człowieka na środowisko – to cele Śląskiego Klastra Ekologicznego.
W czwartek w Katowicach klaster – do którego przystąpiły przedsiębiorstwa, instytucje badawcze i jednostki naukowe działające w branży ekologicznej w woj. śląskim – oficjalnie rozpoczął działalność.

Inauguracji towarzyszyło seminarium i konferencja prasowa z udziałem władz Europejskiego Forum Odpowiedzialności Ekologicznej (EFOE) oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU). Gościem specjalnym był Heinz Pascher – ambasador biznesowy i animator współpracy regionalnej pomiędzy Górnym Śląskiem a Górną Austrią.

Jak podał Adam Jabłoński, prezes EFOE – koordynatora Klastra – SKE skupia kilkadziesiąt podmiotów ze Śląska, którym przyświeca jeden cel: rozwój i transfer technologii ekologicznych. Obok firm znalazły się wśród nich m.in. pszczyński oddział Instytutu Przemysłu Organicznego, Katedra Metalurgii Politechniki Śląskiej i Katedra Zarządzania Ochroną Środowiska Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (zbierz głos/oceń prezydenta).

„Tendencje rynkowe wskazują, że praktyki stosowane obecnie w ekologii nie są wystarczające. Nasze najbliższe otoczenie potrzebuje daleko idących zmian i mobilizacji w tym zakresie. My takie zmiany w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zaproponujemy i wdrożymy” – zapewnił prezes.

Uczestnicy konferencji przekonywali, że sektor ekoinnowacji rozwija się dziś szybciej niż inne wiodące branże, takie jak farmaceutyczna czy IT. Podkreślali też, że w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię poprawa efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystywanie istniejących zasobów staje się ważnym zadaniem.

„Głównym celem naszej inicjatywy jest rozwój i transfer technologii środowiskowych, w tym ekoinnowacyjnych, czyli takich rozwiązań, które pozwalają poprawić efektywność wykorzystania zasobów naturalnych w gospodarce, zmniejszyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko lub wzmocnić odporność gospodarki na presje środowiskowe” – powiedziała Izabela Ratman-Kłosińska, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą IETU w Katowicach.

Tworzenie klastrów w dziedzinie technologii środowiskowych to priorytet gospodarki opartej na wiedzy. Województwo śląskie (zabierz głos/oceń marszałka) przyznało SKE dotację w wysokości prawie 1 mln zł na działalność technologiczną w tym obszarze. Śląski Klaster Ekologiczny jest jedną z kilkunastu inicjatyw klastrowych w regionie i pierwszą działającą kompleksowo w szeroko pojętej ekologii.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.