PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na oczyszczalnię w Nałęczowie

  • GK/www.naleczow.pl    6 października 2011 - 09:19
Jest umowa na oczyszczalnię w Nałęczowie

Władze miasta Nałęczowa podpisały umowę z firmą, która ma zmodernizować i rozbudować miejscową oczyszczalnię ścieków.
W imieniu samorządu dokument podpisał burmistrz Andrzej Ćwiek, natomiast wykonawcę reprezentował pełnomocnik firmy „Skanska S.A.” Mirosław Siepak.

Realizacja inwestycji ma potrwać 2 lata i zakończyć się do 31 października 2013 roku, a będzie kosztować ponad 19 milionów 675 tys. zł. Całkowity koszt zadania obejmującego prace projektowe, przygotowanie i realizację inwestycji wynosi prawie 20 milionów 800 tysięcy złotych.

Gmina pokryje niespełna 33 procent kosztów, ponieważ resztę, około 14 milionów, otrzyma jako dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Obecna oczyszczalnia, która była budowana w latach 60-tych ubiegłego wieku, jest tak bardzo wyeksploatowana, że w przypadku poważniejszej awarii miastu mogłaby grozić nawet katastrofa ekologiczna.

Poprzez modernizację władze miasta chcą nie tylko zapobiec takiej sytuacji, ale też chronić cenne zasoby miejscowych wód, z których korzystają m.in. uzdrowisko i firmy produkujące wody mineralne.

Zwykle takie inwestycje są nadzorowane bezpośrednio przez gminę, która zatrudnia w tym celu inspektorów nadzoru. Jednak ze względu na wagę przedsięwzięcia, jego zakres, stosowanie skomplikowanych procesów inwestycyjnych, przewidziane technologie i konieczność osiągnięcia wysokich parametrów prawidłowego oczyszczania ścieków, nałęczowski samorząd zdecydował się na niestandardową procedurę.

Miasto przygotowało dokumentację projektową, ale zarządzanie rozbudową obiektu powierzyło inżynierowi kontraktu, czyli wyspecjalizowanej firmie, z którą wspólnie opracowało szczegółowe warunki przetargu na wykonawstwo.

By dodatkowo zaostrzyć kontrolę nad prawidłowym prowadzeniem prac budowlanych i późniejszą eksploatacją oczyszczalni, zastosowano procedurę FIDIC. To ogólnoeuropejski system nadzoru nad wykonywaniem poważnych inwestycji, szczególnie w ochronie środowiska.

Niestandardowe są nie tylko procedury, ale również sama budowa i lokalizacja inwestycji. Nowa oczyszczalnia ma bowiem powstać w miejscu obecnie istniejącej, a prace będą prowadzone na funkcjonującym obiekcie.

Ponadto nałęczowska oczyszczalnia ścieków znajduje się na obszarze bagiennym, a to wymaga zastosowania systemu palowania i umacniania terenu, który ma zapewnić prawidłowe jej funkcjonowanie przez wiele lat. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.