PARTNER PORTALU
  • BGK

Jezioro Swarzędzkie w końcu czyste?

  • 24swarzedz.pl    2 sierpnia 2011 - 21:35
Jezioro Swarzędzkie w końcu czyste?

Gmina Swarzędz podpisała umowę na przeprowadzenie rekultywacji Jeziora Swarzędzkiego. Wykonawcą tej skomplikowanej operacji będzie firma AERATOR Stanisław Podsiadłowski z Poznania.
Urzędnicy mają nadzieję, że w przyszłości w naszym jeziorze powstanie kąpielisko, tak jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Droga ku temu jest jednak długa, gdyż niezbędnych będzie kilka tego typu zabiegów na swarzędzkim akwenie.

Koszt podpisanej umowy wynosi 420 tysięcy złotych. Za tę kwotę zostanie wykonana "Kompleksowa rekultywacja Jeziora Swarzędzkiego metodą aeracji pulweryzacyjnej z systemem precyzyjnej inaktywacji fosforu za pomocą mobilnego aeratora pulweryzacyjnego i aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym".

Objaśniając, cała operacja polega na wykorzystaniu specjalistycznej aparatury w celu dotlenienia strefy przy dnie jeziora oraz eliminacji fosforu z wody, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie występowanie zakwitu. Siłą napędową dla zamontowanego aeratora będzie siła wiatru. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.