PARTNER PORTALU
  • BGK

Kajakarze posprzątają rzekę

  • PAP    14 września 2012 - 12:52
Kajakarze posprzątają rzekę

Po raz trzeci kajakarze z Klubu Wodnego „Nida” przy udziale PTTK z Buska Zdroju wezmą udział w akcji „Sprzątanie Nidy”.
Dwudniowy ekologiczny spływ rzeką zaplanowano na 41-kilometrowej trasie Chroberz – Nowy Korczyn. Początek akcji w sobotę.

Zamiast pasażera – worek na śmieci. Każdy chętny, który w sobotę zgłosi się do przystani w Chrobrzu otrzyma kajak, rękawice i komplet worków – powiedział w piątek PAP prezes PTTK w Busku Zdroju Sebastian Motyl.

W ubiegłym roku w ramach akcji zebrano około dwóch ton śmieci. W tym roku ten rekord może zostać pobity – przewiduje Motyl. „Teraz jest łatwiej, bo stan wody jest bardzo niski” – ocenił.

Jak zapowiada organizator, na całym przeszło 41-kilometrowym odcinku koryto rzeki zostanie bardzo dokładnie posprzątane. Kajakarze wpłyną w każdy meander Nidy. „Wszystkie zakola, trzciny, krzaki – wszędzie tam będziemy sprzątać” – zapewnia organizator.

W akcji biorą udział służby komunalne z trzech gmin, które w wyznaczonych punktach będą odbierać od kajakarzy śmiecie.

Spływ rozłożony jest na dwa dni. W sobotę kajakarze przepłyną odcinek Chroberz – Wiślica. Tam zaplanowano nocleg. Następnego dnia uczestnicy ekologicznego spływu dopłyną niemal do samego ujścia rzeki do – Nowego Korczyna.

Do tej pory chęć udziału w spływie zgłosiło 26 osób, ale zdaniem prezesa buskiego PTTK, z pewnością będzie ich więcej. „Każda wypożyczalnia kajaków na Ponidziu jest w pogotowiu, nikogo nie zostawimy na brzegu” – zapewnił PAP Motyl.

Udział w spływie jest bezpłatny.

Rzeka Nida, jest lewym dopływem Wisły. Wraz z Białą Nidą liczy 153 km. Jej źródła znajdują się w gminie Moskorzew w powiecie włoszczowskim. W całości przepływa przez województwo świętokrzyskie. Uchodzi do Wisły w okolicach Nowego Korczyna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.