PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaloryferem walczą ze smogiem

  • AW    22 marca 2012 - 15:51
Kaloryferem walczą ze smogiem

Kraków stawia na rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej. To jeden z elementów walki z niską emisją i smogiem.
Rozwój miejskiego systemu ciepłowniczego był tematem czwartkowej konferencji w magistracie. Organizatorem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu Krakowa i Małopolski, a także reprezentanci spółdzielni wspólnot mieszkaniowych było Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.

Obecnie system ciepłowniczy Krakowa to ponad 770 km sieci i ok. 9 tys. węzłów cieplnych, dzięki którym ciepło dociera do około 8 tys. budynków. Ponad 50 proc. sieci (ok. 420 km) to wykonane w najnowszej technologii rurociągi preizolowane, które charakteryzują się niewielkimi stratami energii. „Dzięki przeprowadzonym w minionych latach inwestycjom, w tym realizacji największego w Polsce unijnego projektu dotyczącego modernizacji tej dziedziny gospodarki komunalnej – mamy bardzo nowoczesny system ciepłowniczy, który ostatnie mrozy przetrwał bez awarii” – zaznaczył Tadeusz Trzmiel zastępca prezydenta Krakowa.

Miejska sieć ciepłownicza będzie nadal rozbudowywana. „Wyznaczyliśmy 16 terenów rozwojowych, gdzie chcemy inwestować w rozwój sieci” – mówiła Zdzisława Głód, prezes MPEC SA. W planach na lata 2012 – 2016 jest przyłączenie ok. 370 obiektów.

Jak podkreśla krakowski magistrat, rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej jest elementem działań zmierzających do poprawy stanu powietrza w naszym mieście. Właściciele budynków położonych w zasięgu miejskiej sieci ciepłowniczej, a ogrzewanych obecnie z nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła mogą skorzystać z programu „Zamień system ogrzewania” realizowanego przez MPEC. Spółka oferuje wykonanie podłączenia do sieci cieplnej i wybudowanie węzła cieplnego w budynku. Pozostałym odbiorcom proponowana jest dostawa ciepła z nowoczesnych i ekologicznych kotłowni lokalnych.

Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej prowadzona będzie szczególnie tam, gdzie poziomy zanieczyszczeń przedstawiają się najgorzej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.