Kaloryferem walczą ze smogiem

Kraków stawia na rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej. To jeden z elementów walki z niską emisją i smogiem.
Kaloryferem walczą ze smogiem
Rozwój miejskiego systemu ciepłowniczego był tematem czwartkowej konferencji w magistracie. Organizatorem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu Krakowa i Małopolski, a także reprezentanci spółdzielni wspólnot mieszkaniowych było Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.

Obecnie system ciepłowniczy Krakowa to ponad 770 km sieci i ok. 9 tys. węzłów cieplnych, dzięki którym ciepło dociera do około 8 tys. budynków. Ponad 50 proc. sieci (ok. 420 km) to wykonane w najnowszej technologii rurociągi preizolowane, które charakteryzują się niewielkimi stratami energii. „Dzięki przeprowadzonym w minionych latach inwestycjom, w tym realizacji największego w Polsce unijnego projektu dotyczącego modernizacji tej dziedziny gospodarki komunalnej – mamy bardzo nowoczesny system ciepłowniczy, który ostatnie mrozy przetrwał bez awarii” – zaznaczył Tadeusz Trzmiel zastępca prezydenta Krakowa.

Miejska sieć ciepłownicza będzie nadal rozbudowywana. „Wyznaczyliśmy 16 terenów rozwojowych, gdzie chcemy inwestować w rozwój sieci” – mówiła Zdzisława Głód, prezes MPEC SA. W planach na lata 2012 – 2016 jest przyłączenie ok. 370 obiektów.

Jak podkreśla krakowski magistrat, rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej jest elementem działań zmierzających do poprawy stanu powietrza w naszym mieście. Właściciele budynków położonych w zasięgu miejskiej sieci ciepłowniczej, a ogrzewanych obecnie z nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła mogą skorzystać z programu „Zamień system ogrzewania” realizowanego przez MPEC. Spółka oferuje wykonanie podłączenia do sieci cieplnej i wybudowanie węzła cieplnego w budynku. Pozostałym odbiorcom proponowana jest dostawa ciepła z nowoczesnych i ekologicznych kotłowni lokalnych.

Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej prowadzona będzie szczególnie tam, gdzie poziomy zanieczyszczeń przedstawiają się najgorzej. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE