PARTNER PORTALU
  • BGK

Kampania obali mity o Naturze 2000

  • MR    10 września 2012 - 11:41
Kampania obali mity o Naturze 2000

Już 14 września zainaugurowana zostanie największa w kraju i trwająca pół roku kampania edukacyjno-informacyjna nt. możliwości zagospodarowania i inwestowania w obszarach objętych ochroną Natura 2000. Ma ona obalić mity związane z tą formą dbania o przyrodę.
Cel kampanii to z jednej strony przekazanie informacji, że przestrzeganie zasad ochrony przyrody nie jest balastem w życiu codziennym i przeszkodą w rozwoju gospodarczym, a z drugiej obalenie funkcjonującego powszechnie przekonania, że program Natura 2000 to kolejny wymysł europejskiej biurokracji, dla której bliżej nieokreślone idee są ważniejsze niż ludzie.

Czytaj też: Samorządy bronią się przed parkami narodowymi

Istotą wielu zaplanowanych działań będzie zaprezentowanie sieci Natura 2000 jako nowoczesnego i obowiązującego w całej Unii Europejskiej systemu. Systemu, który będzie filtrem oddzielającym inwestycje dobrze od źle zaplanowanych. Skutecznie ochroni to co najwartościowsze w przyrodzie, ale i zapewni możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarczego społeczności żyjących na obszarach włączonych do sieci.

Czytaj też: Co z melioracją na obszarach chronionych?

W województwie śląskim, ze względu na gęstość zaludnienia i duży stopień uprzemysłowienia, problem mądrego i przemyślanego sąsiedztwa ekologów i inwestorów jest szczególnie istotny i pilny. Już podczas zaplanowanej na piątek konferencji uruchomiona zostanie interaktywna regionalna mapa obszarów objętych programem Natura 2000 oraz zaprezentowane niezbędne informacje i rady dla inwestorów zamierzających prowadzić na tych terenach swe przedsięwzięcia.

Czytaj też: Ponad 5 mld na inwestycje dot. środowiska

Kampania została dofinansowa przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jej organizatorem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wspólnie ze Stowarzyszeniem Zrównoważonego Rozwoju Śląska „LIBRA".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.