Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego COP24

Katowice będą gospodarzem COP24, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. To najważniejsze globalne forum poświęcone polityce klimatycznej.
Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego COP24
Katowice będą gospodarzem COP24. (fot. PTWP)

O rolę gospodarza COP24 od początku walczyły Gdańsk i Katowice. Stolica Górnego Śląska argumentowała, że stawia na nowy sposób patrzenia na węgiel i jego rolę w zrównoważonym górnictwie. Nie bez znaczenia była też baza hotelowa i konferencyjna, a także możliwość połączeń komunikacyjnych - w tym lotniczych.

Podczas samego spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska w sprawie organizacji wydarzenia, władze miasta przypominały również, że Katowice w 40 proc. składają się z lasów. Resort środowiska po wizycie uznał, że Katowice zaprezentowały się jako miasto kreatywne, zwracając przy tym uwagę na fakt, że zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mówiono też o dużym potencjale ludzkim, sukcesach w organizowaniu wydarzeń masowych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. 

Niespełna miesiąc później przedstawiciele ONZ złożyli wizytę w Katowicach, aby ocenić możliwości tego miasta na organizację COP24. Zwiedzili m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie, Spodek, Uniwersytet Śląski, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Stadion Śląski, lotnisko oraz Górnośląski Park Przemysłowy.

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej. W Katowicach odbędzie się ono w dniach 3-14 grudnia 2018 r. Katowice, dzięki organizacji COP w 2018 roku, zostaną na lata zapisane w międzynarodowych dokumentach polityki klimatycznej.

O zwycięstwie Katowic poinformowano na konferencji w Tucznie. (fot. Twitter)
O zwycięstwie Katowic poinformowano na konferencji w Tucznie. (fot. Twitter)

Propozycję organizacji COP24 w Polsce, w imieniu polskiego rządu, zgłosił minister Jan Szyszko podczas swojego wystąpienia na sesji plenarnej konferencji COP22 w Marrakeszu. Uznano, że w interesie Polski jest to, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu. Resort środowiska podkreśla, że nawet gdyby Unia Europejska zredukowała swoje emisje dwutlenku węgla do zera, to bez globalnego porozumienia, negatywne procesy nie zostaną zatrzymane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE