PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki Alarm Smogowy wzywa: Brońmy uchwały antysmogowej

  • pt    6 grudnia 2017 - 13:34
Katowicki Alarm Smogowy wzywa: Brońmy uchwały antysmogowej
Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż kilkanaście znajduje się w województwie śląskim (fot. DS)

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach trafiły skargi na uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. Stowarzyszenie BoMiasto prowadzące Katowicki Alarm Smogowy, które chce bronić uchwały, złożyło wniosek o dopuszczenie do uczestniczenia w postępowaniu w charakterze uczestnika na prawach strony.
• Uchwała antysmogowa województwa śląskiego weszła w życie 1 września 2017 roku.

• Skargi na nią złożyły dwie osoby fizyczne i jeden podmiot gospodarczy.

• Katowicki Alarm Smogowy występuje w obronie uchwały antysmogowej.

Według skarżących uchwała antysmogowa zmusza adresatów do dokonania wymiany instalacji spalania paliw, co wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi.

- To skandaliczne, że należąca do Skarbu Państwa firma zajmująca się sprzedażą dla hut zaskarżyła zapisy uchwały poprawiającej jakość powietrza w naszym województwie - mówi Patryk Białas ze Stowarzyszenia BoMiasto, które prowadzi Katowicki Alarm Smogowy. Gdy Sejmik przyjmował uchwałę antysmogową, cieszyliśmy się nadzieją na poprawę śląskiego powietrza i do głowy nam nie przyszło, że znajdą się osoby i firmy podważające zapisy uchwały - dodaje.

Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż kilkanaście znajduje się w województwie śląskim. Pod koniec stycznia, stacje pomiarowe w subregionie zachodnim województwa odnotowywały dobowe stężenie pyłów zawieszonych przekraczające dopuszczalny poziom o nawet 2 tysiące procent!

20 listopada br., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach postanowił oddalić wniosek skarżących o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały. W uzasadnieniu napisano, że przedmiotem wstrzymania nie mogą być przepisy aktu prawa miejscowego, jeżeli weszły w życie.

Stowarzyszenie BoMiasto złożyło wniosek o dopuszczenie do uczestniczenia w postępowaniu w charakterze uczestnika na prawach strony.

- Jesteśmy zaangażowani w ochronę powietrza w Katowicach i województwie śląskim i zależy nam na udziale w tym postępowaniu. Chcemy bronić uchwały sejmiku, bo uważamy, że przyjęta przez sejmik województwa śląskiego uchwała antysmogowa ma fundamentalne znaczenie dla poprawy jakości powietrza w regionie. Chcemy, żeby mieszkańcy regionu mogli wreszcie oddychać czystym powietrzem  - powiedział Patryk Białas.

Aktywiści Alarmu Smogowego namawiają także mieszkańców i podmioty mające osobowość prawną do udziału w postępowaniu.

- Pokażmy, że czyste powietrze to nasza wspólna sprawa - mówi Sebastian Pypłacz z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Co zapisano w uchwale? 

Uchwała antysmogowa województwa śląskiego została jednogłośnie przyjęta przez sejmik województwa śląskiego 7 kwietnia br., a opublikowania 12 kwietnia br. w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Weszła w życie 1 września 2017.

Zgodnie z uchwałą od 1 września w regionie obowiązuje zakaz palenia mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Ponadto obowiązuje nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Takie kotły emitują podczas spalania 10-15 razy mniej pyłów niż pozaklasowe.

Uchwała wprowadza też graniczne daty wymiany dotychczasowych instalacji niższej klasy – rozłożone w zależności od ich wieku lub klasy emisji od początku 2022 r. do początku 2028 r. Dopuszcza, pod określonymi warunkami, stosowanie kominków.

 

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.