PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki Alarm Smogowy wzywa: Brońmy uchwały antysmogowej

  • pt    6 grudnia 2017 - 13:34
Katowicki Alarm Smogowy wzywa: Brońmy uchwały antysmogowej

Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż kilkanaście znajduje się w województwie śląskim (fot. DS)

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach trafiły skargi na uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. Stowarzyszenie BoMiasto prowadzące Katowicki Alarm Smogowy, które chce bronić uchwały, złożyło wniosek o dopuszczenie do uczestniczenia w postępowaniu w charakterze uczestnika na prawach strony.
• Uchwała antysmogowa województwa śląskiego weszła w życie 1 września 2017 roku.

• Skargi na nią złożyły dwie osoby fizyczne i jeden podmiot gospodarczy.

• Katowicki Alarm Smogowy występuje w obronie uchwały antysmogowej.

Według skarżących uchwała antysmogowa zmusza adresatów do dokonania wymiany instalacji spalania paliw, co wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi.

- To skandaliczne, że należąca do Skarbu Państwa firma zajmująca się sprzedażą dla hut zaskarżyła zapisy uchwały poprawiającej jakość powietrza w naszym województwie - mówi Patryk Białas ze Stowarzyszenia BoMiasto, które prowadzi Katowicki Alarm Smogowy. Gdy Sejmik przyjmował uchwałę antysmogową, cieszyliśmy się nadzieją na poprawę śląskiego powietrza i do głowy nam nie przyszło, że znajdą się osoby i firmy podważające zapisy uchwały - dodaje.

Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż kilkanaście znajduje się w województwie śląskim. Pod koniec stycznia, stacje pomiarowe w subregionie zachodnim województwa odnotowywały dobowe stężenie pyłów zawieszonych przekraczające dopuszczalny poziom o nawet 2 tysiące procent!

20 listopada br., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach postanowił oddalić wniosek skarżących o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały. W uzasadnieniu napisano, że przedmiotem wstrzymania nie mogą być przepisy aktu prawa miejscowego, jeżeli weszły w życie.

Stowarzyszenie BoMiasto złożyło wniosek o dopuszczenie do uczestniczenia w postępowaniu w charakterze uczestnika na prawach strony.

- Jesteśmy zaangażowani w ochronę powietrza w Katowicach i województwie śląskim i zależy nam na udziale w tym postępowaniu. Chcemy bronić uchwały sejmiku, bo uważamy, że przyjęta przez sejmik województwa śląskiego uchwała antysmogowa ma fundamentalne znaczenie dla poprawy jakości powietrza w regionie. Chcemy, żeby mieszkańcy regionu mogli wreszcie oddychać czystym powietrzem  - powiedział Patryk Białas.

Aktywiści Alarmu Smogowego namawiają także mieszkańców i podmioty mające osobowość prawną do udziału w postępowaniu.

- Pokażmy, że czyste powietrze to nasza wspólna sprawa - mówi Sebastian Pypłacz z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Co zapisano w uchwale? 

Uchwała antysmogowa województwa śląskiego została jednogłośnie przyjęta przez sejmik województwa śląskiego 7 kwietnia br., a opublikowania 12 kwietnia br. w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Weszła w życie 1 września 2017.

Zgodnie z uchwałą od 1 września w regionie obowiązuje zakaz palenia mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Ponadto obowiązuje nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Takie kotły emitują podczas spalania 10-15 razy mniej pyłów niż pozaklasowe.

Uchwała wprowadza też graniczne daty wymiany dotychczasowych instalacji niższej klasy – rozłożone w zależności od ich wieku lub klasy emisji od początku 2022 r. do początku 2028 r. Dopuszcza, pod określonymi warunkami, stosowanie kominków.

 

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.