Kawka, niska emisją, wymiana pieców: Szczecin, Szczecinek i Stargard aplikują o ok. 10 mln zł

• Trzy zachodniopomorskie miasta chcą otrzymać ok. 10 mln zł na walkę z niską emisją.
• Chodzi o dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne.
• Trwa ocena złożonych wniosków przez NFOŚiGW.
Kawka, niska emisją, wymiana pieców: Szczecin, Szczecinek i Stargard aplikują o ok. 10 mln zł
fot. fotolia

Trzy miasta: Szczecin, Szczecinek i Stargard aplikują łącznie o ok. 10 mln zł w trzeciej edycji programu, służącego ograniczeniu tzw. niskiej emisji do atmosfery. Chodzi o dofinansowanie wymiany starych pieców opalanych np. węglem na bardziej ekologiczne.

Według Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie, który pilotuje program w regionie, pierwsze dwie edycje Kawki, w których udział wzięły Szczecin i Szczecinek, pozwoliły wspomóc te miasta łączną kwotą blisko 40 mln zł. Dzięki temu zlikwidowano kilka tys. pieców węglowych, a także kilkaset kotłów gazowych; powstało ponad sto węzłów ciepłowniczych.

Czytaj też: Łatwiej o dotacje z programu Kawka

Do trzeciej edycji Kawki, oprócz Szczecina i Szczecinka, które już mają doświadczenie w realizacji programu, zgłosił się też Stargard. Łączna kwota, o którą aplikowali trzej wnioskodawcy, to 9,4 mln zł - poinformował Konrad Czarnecki z WFOŚiGW.

Czytaj też: Kawka: Więcej gmin dostanie dotację na poprawę jakości powietrza

Jak podkreślił, pieniądze z dotacji są przekazywane do samorządu, ale ostatecznym odbiorcą dofinansowania są m.in. osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Samorządy mogą dostać do 90 proc. dofinansowania z narodowego oraz wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska - dodał.

Czytaj też: Podsumowanie: Program KAWKA skutecznym narzędziem w walce o czyste powietrze

Trwa jeszcze ocena złożonych wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jak dowiedziała się w tej instytucji, wpłynęły do niej za pośrednictwem funduszy wojewódzkich wnioski aplikacyjne z 13 województw. Część z nich zwrócono do poprawek. Urzędnicy NFOŚiGW spodziewają się, że w ciągu 1-2 miesięcy zarząd podpisze umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które będą rozdysponowywać przyznane środki na poszczególne miasta.

Jak podały służby prasowe Szczecinka, dzięki dotacjom w I edycji programu udało się dofinansować 115 inwestycji, z czego połowa przypadła na osoby fizyczne - na zadania w zabudowie wielorodzinnej. Zlikwidowano ponad 600 kotłowni i pieców, w efekcie wyeliminowano spalenie 1300 t węgla. II edycja Kawki to 45 już zrealizowanych inwestycji w budynkach wielorodzinnych i 20 zbliżających się do zakończenia.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE