PARTNER PORTALU
  • BGK

Kawka, Ryś i Prosument znikają. Wiemy co je zastąpi

  • JL    3 sierpnia 2016 - 08:31
Kawka, Ryś i Prosument znikają. Wiemy co je zastąpi

Zamiast programów Kawka, Ryś i Prosument powstanie jeden – Region

NFOŚiGW zadecydował, że zamiast programów Kawka, Ryś i Prosument powstanie nowy, jednolity i elastyczny mechanizmu wsparcia.
Kazimierz Kujda, szef NFOŚiGW, tłumaczy to pokrywaniem się obszarów wsparcia, zbytnią pracochłonnością obsługi programów, a jednocześnie brakiem dostosowania do realnych potrzeb i uwarunkowań regionów.

Czytaj też: Małopolskie gminy w obronie programów Kawka i Ryś

– Planowany instrument dofinansowywania przedsięwzięć na poziomie lokalnym będzie się wpisywał w potrzeby i oczekiwania regionów, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych NFOŚiGW. Docelowo NFOŚiGW ma zamiar objąć tą szeroką formą wsparcia działania dotychczas uwzględnione w programach Kawka, Ryś i Prosument – mówi Kazimierz Kujda.

Czytaj też: Nowy zarząd wypracował listę programów priorytetowych

– Ponadto warto podkreślić, że Kawka jest cały czas wdrażana. NFOŚiGW zawarł 22 umowy z 12 WFOŚiGW (jedynie 2 z tych umów zostały całkowicie wypłacone i zakończone ekologicznie, a pozostałe 20 jest w trakcie realizacji) – informuje Kazimierz Kujda.

Według Kazimierza Kujdy pilotażowy Ryś konstruowany był jako program o zasięgu ogólnokrajowym. W naborze na pośredników nie zgłosił się jednak żaden bank, a z 16 WFOŚiGW tylko 10 chciało wdrażać program, co nie gwarantowało objęcia terenu całej Polski.

– W związku z dużymi potrzebami tematyka ta będzie ujęta w ramach nowo powstającego programu Region – zapewnia Kazimierz Kujda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.