PARTNER PORTALU
  • BGK

KE chce "zazielenić" unijne drogi

  • wnp.pl (AG)    19 lutego 2013 - 13:25
KE chce "zazielenić" unijne drogi

Transport w Europie aż w 94% opiera się na ropie. A ta w większości - 84% - jest importowana. Źródła alternatywne, takie jak biopaliwa, gaz ziemny, elektryczność ciągle potrzebują wsparcia. Komisja Europejska zaprezentuje w tym tygodniu w Komisji Transportu PE nową strategię, która ma pomóc "zazielenić" unijne drogi.
- Cieszę się, że ta strategia jest przygotowywana. Nie możemy bez końca opierać się na ropie, przyznaje przewodniczący Komisji Transportu, brytyjski deputowany socjaldemokratów Brian Simpson.

Jego zdaniem dużo uwagi poświęca się obecnie samochodom elektrycznym, ale i to rozwiązanie nie jest idealne. - Ciągle słyszymy o problemach, np. z żywotnością baterii. Wydaje mi się, że inne paliwa też mają rolę do odegrania, dodaje Simpson.

Czytaj też: Miasta stawiają na elektryczne ciężarówki, autobusy i busy

Choć te alternatywne paliwa są ekologiczne, to niestety ich dość wysoka cena i ograniczona dostępność nie zachęca klientów. Dlatego Komisja Europejska chce określić obowiązkowe minimalne poziomy infrastruktury w krajach Unii. Tak by zapewnić większa dostępność do eko-energii.

- To odwieczne pytanie o to co było pierwsze: jajko czy kura?, żartuje Simpson. - Wydaje mi się, że bez powszechnej infrastruktury konsumenci nie nabiorą zaufanie do tego typu paliw. I to ich producenci powinni za nią płacić, tak jak teraz robią to producenci paliwa, dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.