KE daje Polsce dwa miesiące na opracowanie planu rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych

Siedem państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polskę, Komisja Europejska wezwała do przyspieszenia prac nad opracowaniem planu rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie wywiążą się z tego zadania, grozi im sprawa w unijnym Trybunale.
KE daje Polsce dwa miesiące na opracowanie planu rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych
Jeśli Polska nie przyspieszy prac nad planem rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, może stanąć przed Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. (fot. pixabay.com)

KE poinformowała w czwartek (14 lipca), że przechodzi do drugiego etapu procedury w tej sprawie. Tzw. uzasadnione opinie zostały przesłane do Grecji, Irlandii, Malty, Polski, Rumunii, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

Bruksela wzywa te państwa do zgłoszenia ich krajowych ram polityki wynikających z przepisów UE dotyczących rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

"Krajowe ramy polityki są głównym instrumentem, który przewidziano w dyrektywie, aby zapewnić budowę wystarczającej infrastruktury paliw alternatywnych, w tym punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych oraz punktów tankowania gazu ziemnego i wodoru, a także aby uniknąć rozdrobnienia rynku wewnętrznego" - podkreślono w komunikacie KE.

Czytaj więcej: Olsztyn: Kontrowersje wokół budowy elektrociepłowni. Mówią "nie" spalarni

KE argumentuje, że przyspieszenie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych jest niezbędne do zapewnienia wszystkim Europejczykom czystej i konkurencyjnej mobilności.

Siedem państw członkowskich, które dostały upomnienie, ma teraz dwa miesiące na wywiązanie się z obowiązków wynikających z dyrektywy. W przeciwnym razie Komisja Europejska może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE