PARTNER PORTALU
  • BGK

KE: nagrody za wzorową ochronę przyrody

  • EM    19 grudnia 2013 - 20:51
KE: nagrody za wzorową ochronę przyrody

Komisja Europejska ustanowiła nagrodę Natura 2000, która ma na celu wyróżnienie wzorowych przykładów najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony przyrody w Europie.
Zgłoszenia - do 18 lutego 2014 roku - mogą składać organy publiczne i lokalne, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, właściciele gruntów, instytucje oświatowe i osoby prywatne.

Natura 2000 jest siecią chronionych obszarów o wysokim stopniu różnorodności biologicznej, która obejmuje około 20 proc. terytorium UE o bogatej florze i faunie, począwszy od górskich lasów bukowych w Republice Czeskiej, a skończywszy na żółwiach na polskich terenach podmokłych i delfinach u wybrzeży Hiszpanii. Sieć po pierwsze chroni przyrodę, a po drugie oferuje liczne korzyści społeczne i gospodarcze.

Z ostatniego badania Eurobarometru wynika, że dziewięciu na dziesięciu Europejczyków postrzega zmniejszanie się siedlisk przyrodniczych oraz zagrożenie i zanikanie pewnych gatunków zwierząt i roślin jako poważny problem.

Większość obywateli (od 99 proc. do 83 proc. w zależności od państwa członkowskiego) uważa, że ochrona przyrody pełni istotną rolę w zapobieganiu niszczeniu wartościowych obszarów zarówno na lądzie, jak i na morzu. 27 proc. respondentów uczestniczących w badaniu słyszało o sieci Natura 2000.

Nowa, corocznie przyznawania nagroda ma zaradzić brakowi świadomości społecznej, ukazując różnorodność obszarów Natura 2000 i wyróżniając wzorowe przykłady działalności.

Każdego roku przyznawanych będzie pięć nagród w różnych dziedzinach: komunikacja, działania związane z ochroną przyrody, korzyści społeczno-gospodarcze, pogodzenie interesów lub sposobów postrzegania oraz tworzenie sieci kontaktów i współpraca transgraniczna.

Zgłoszenia mogą składać wszystkie podmioty bezpośrednio zaangażowane w działalność związaną z Naturą 2000 - organy publiczne i lokalne, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, właściciele gruntów, instytucje oświatowe i osoby prywatne. Termin zgłaszania kandydatów upływa 18 lutego 2014 r.

Laureatów pierwszej edycji nagrody Natura 2000 poznamy w maju 2014 r., a ich dokonania zostaną uhonorowane podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Brukseli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.