PARTNER PORTALU
  • BGK

KE upomnia Polskę ws. dyrektywy o efektywności energetycznej: Zostały tylko dwa miesiące

  • PAP/AT    29 września 2016 - 13:07
 KE upomnia Polskę ws. dyrektywy o efektywności energetycznej: Zostały tylko dwa miesiące
Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie mają osiągnąć określony poziom oszczędności energii (fot.pixabay.com)

• Komisja Europejska ponownie wezwała w czwartek (29 września) Polskę do pełnego wdrożenia przepisów o efektywności energetycznej.
• Przepisy nakładają na państwa członkowskie UE obowiązek osiągnięcia do 2020 r. określonego poziomu oszczędności energii.
Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej powinna być wdrożona do prawa krajowego do 5 czerwca 2014 roku. W ubiegłym roku KE upomniała już Polskę, a także dziesięć innych państw unijnych w tej sprawie. W czwartek kolejne wezwanie zostało skierowane tylko do naszego kraju oraz Estonii. Regulacje przyjęte przez Warszawę i Tallinn w ocenie urzędników z Brukseli zawierają luki.

Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie mają osiągnąć określony poziom oszczędności energii poprzez wykorzystanie systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej lub innych działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie.

Czytaj też: Wątpliwości wokół rozporządzeń dotyczących OZE

Polska i Estonia mają teraz dwa miesiące na wywiązanie się ze swoich obowiązków, czyli powiadomienie KE o przyjęciu przepisów wdrażających dyrektywę. Po upłynięciu tego czasu KE może podjąć decyzję o przekazaniu sprawy przeciwko tym krajom do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz złożyć wniosek o zastosowanie kar finansowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.