PARTNER PORTALU
  • BGK

KE zgadza się na wsparcie remontu kolejki na Śnieżkę

  • PAP    29 września 2010 - 15:21
KE zgadza się na wsparcie remontu kolejki na Śnieżkę

Komisja Europejska uznała w środę, że dofinansowanie w wysokości 10 mln euro na remont kolejki linowej na Śnieżkę nie stanowi pomocy państwa. KE uznała również, że takie wsparcie nie zakłóca konkurencji.
Usytuowana na polsko-czeskiej granicy Śnieżka leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, obszaru chronionego i objętego rygorystycznymi przepisami m.in. w zakresie ograniczenia ruchu, zakazu infrastruktury sportowej i turystycznej.

Do KE kwestię finansowego wsparcia remontu kolejki zgłosiły Czechy. Pomoc ma zostać przyznana gminie Pec pod Śnieżką, właścicielowi i głównemu udziałowcowi operatora kolejki łączącej miasto ze szczytem góry.

Zdaniem KE, kolejka linowa stanowi najbardziej przyjazny środowisku środek transportu na terenie chronionym, dzięki czemu nie jest potrzebna droga. Nie tylko zaspokaja ogólne potrzeby transportowe, lecz również pozwala wwozić towary na szczyt i zwozić je stamtąd, oraz ułatwia dostęp do góry ratownikom. Dla ogółu jedynym alternatywnym sposobem dotarcia na szczyt są szlaki wędrowne. Rygorystyczne przepisy nałożone przez parki narodowe wykluczają - ze względów ekonomicznych, prawnych i środowiskowych - możliwość budowy nowej kolejki linowej lub jakiegokolwiek innego środka transportu na szczyt po obu stronach góry.

"Z tego względu usługi świadczone przez operatora kolejki linowej nie są przedmiotem konkurencji ani wymiany handlowej między państwami członkowskim, co pozwala wyłączyć pomoc udzieloną przez Czechy spod unijnej kontroli pomocy państwa" - uzasadniła KE są decyzję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.