PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce. Prezydent miasta podpisał porozumienie ws. walki o czyste powietrze

  • KDS    2 listopada 2017 - 17:48
Kielce. Prezydent miasta podpisał porozumienie ws. walki o czyste powietrze
Porozumienie między PGNiG a Kielcami podpisane zostało 30 października (fot. UM Kielce)

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc oraz przedstawiciele spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny podpisali porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie stolicy woj. świętokrzyskiego.
W ramach porozumienia miasto wraz z partnerem będą prowadzić działania informacyjne i edukacyjne zachęcające mieszkańców Kielc i lokalnych przedsiębiorców do wymiany pieców opalanych paliwem stałym i zastępowania ich nowoczesnymi kotłami zasilanymi ekologicznym paliwem (gazem ziemnym, doprowadzonym do odbiorców systemem sieci dystrybucyjnej).

Prezydent Lubawski apeluje do mieszkańców miasta, by wymieniali piece na gazowe lub peletowe. Zwraca się też z prośbą do sprzedawców opału, aby kontrolowali jakość towaru, jakim handlują. Przypomina też, że kupującym mają udostępniać certyfikaty jakościowe dla poszczególnych rodzajów sprzedawanego opału.

Warto przypomnieć, że w Kielcach od 2013 roku działa program ograniczania niskiej emisji. Miasto dotuje wymianę systemów ogrzewania na te ekologiczne.

-----BACKROUND------- 

O krok dalej poszli samorządowcy z województwa mazowieckiego czy łódzkiego, którzy pod koniec października przyjęli uchwały antysmogowe dla swoich regionów. W dokumentach określają wymogi,  jakie muszą spełniać piecie czy opał w nich spalany. Mieszkańcom dają kilka lat na dostosowanie się do nowych standardów. 

Jednak nie wszystkie ich działania spotkały się z akceptacją ze strony Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Jej przedstawiciele w liście otwartym skierowanym do sejmików wojewódzkich zaapelowali o to, by podejmowanym przez samorządy uchwałom antysmogowym towarzyszyły programy wsparcia dla osób "ubogich energetycznie".

- Lawinowo powstają projekty uchwał antysmogowych w kolejnych województwach. Ich nieuniknionym efektem będzie kontynuacja wzrostu kosztów ogrzewania węglowego (...). W związku z tym, że indywidualne ogrzewanie węglowe nadal pozostaje najtańszą formą ogrzewania, jest ono stosowane przez najbardziej wrażliwą ekonomicznie część społeczeństwa. Wobec tego dalsze wzrosty kosztów będą niemożliwe do samodzielnego udźwignięcia przez te gospodarstwa; niezbędne stanie się wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych - czytamy w liście.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Programy widmo..., 2017-12-01 20:02:51

    Z 14 punktów rządowego programu walki o „CZYSTE POWIETRZE” ogłoszonego niecały rok temu, zrealizowano do tej pory –… jeden. Temat smogu był dobrym chwytem reklamowym – przychylność i głosy poparcia zostały kupione, więc teraz do kolejnych wyborów problem smogu można zamieść pod dywan, najgłębiej ja...k tylko można. A miał to być program na zasadach priorytetowych, a wyszło jak wyszło – bubel i tyle – niczym zgaga po tłustym obiedzie. Partia rządząca, zamiast wziąć się za wygaszanie kopalni, to z pieniędzy podatników w dalszym ciągu dopłaca do produkcji węgla. Brawo! Oby tak dalej! 1/3 wyborców do kolejnych wyborów umrze na raka. U siebie dom ogrzewam pelletem (kocioł EEI Pellets, certyfikowany z ecodisign) i sporo moich sąsiadów ma podobne piece właśnie na pellet. Obok mojej posesji buduje się nowy sąsiad – kasy widać jak lodu, BMW nowiutkim na budowę zagląda co i raz, chwali się ile to on już nie wydał na budowę domu. A na pytanie czym będzie w nim palić – oczywiście węglem… „bo taniej”. De..lizm w najczystszej postaci… inaczej tego nie idzie skomentować...  rozwiń
  • Wkurzony obywatel, 2017-12-01 09:11:26

    A może by tak nareszcie pogadać o konkretach. Podłączenie do sieci ciepłowniczych,obniżenie cen gazu i prądu dla celów grzewczych ,zakaz stosowania pieców kopciuchów i t.d.Wiadomo jak to zrobić,ale to sprawa polityki,rządu i t.d.Chyba, że jest to prowadzona świadomie polityka eutanazji narodu. Roczn...ie umiera z powodu smogu 50 tys. OBYWATELI..Dodatkowo można oczywiście sprowadzać starego typu spalarnie emitujące związki,skutecznie zatruwające nasze organizmy Kto za to odpowiada ???.  rozwiń