PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie łapią prąd

  • wnp.pl (AH)    5 sierpnia 2010 - 13:32

Zakończył się proces montażu liczników energii prądu stałego w 194 elektrycznych zespołach trakcyjnych Kolei Mazowieckich. To rozwiązanie pozwoli na racjonalne gospodarowanie energią elektryczną, a co za tym idzie - jest przyjazne dla środowiska.
Koleje Mazowieckie to pierwszy kolejowy przewoźnik, który będzie rozliczać się za energię trakcyjną na podstawie wskazań liczników zamontowanych w Elektrycznych Zespołach Trakcyjnych.

Projekt montażu liczników energii prądu stałego w pojazdach Kolei Mazowieckich jest wdrażany od 2009 r. Objął 194 sztuki elektrycznych zespołów trakcyjnych (EN57, EN71, EW60).

Dzięki nowym licznikom możliwe jest precyzyjne rozliczenie ilości energii, pobieranej przez elektryczne zespoły trakcyjne. Spółka szacuje, że przyczyni się to do zmniejszenia poboru energii i ograniczenia kosztów ponoszonych przez Koleje Mazowieckie.

- Dzięki tej inwestycji spółka będzie dokonywać rozliczeń z PKP Energetyka S.A. na podstawie wskazań układów pomiarowych w pojazdach, a więc faktycznego zużycia energii, a nie – jak do tej pory – ryczałtowo – wyjaśnia Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich. - Tym samym nie tylko racjonalizujemy proces gospodarowania energią, ale także wdrażamy rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu, stanowiące europejski standard. Te nowoczesne liczniki umożliwiają również rejestrację energii odzyskanej w procesie tzw. rekuperacji.

Za około 3 miesiące, po przeprowadzeniu wstępnego monitoringu, będzie możliwe pierwsze oszacowanie oszczędności, dokonanych dzięki montażowi nowych liczników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • 11011, 2010-08-09 22:15:58

    O ile znam życie nie zda to egzaminu.Zbędne koszty nabycia i montażu urządzeń