PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejka do toalety z okazji Dnia Wody

  • PAP    22 marca 2010 - 20:26

Ponad 150 osób ustawiło się w ciągu pół godziny w kolejce do toalety w centrum Warszawy. W ten sposób UNICEF - z okazji Światowego Dnia Wody - chciał zwrócić uwagę na problem braku dostępu do czystej wody, który dotyka 2,6 mld ludzi na świecie.
To część międzynarodowej akcji z okazji Światowego Dnia Wody. Od soboty podobne happeningi organizują komitety narodowe UNICEF w ponad 60 krajach na wszystkich kontynentach: od Durbanu (RPA) przez Londyn (Wielka Brytania), New Jersey (USA), Melbourne (Australia) po Bangkok (Tajlandia) i Warszawę.

UNICEF Polska przy wsparciu mieszkańców stolicy chciała pobić rekord w utworzeniu najdłuższej kolejki do toalety. W tej chwili należy on do Brukseli, gdzie w zeszłym roku w kolejce ustawiło się 868 osób.

- Brak dostępu do wody pitnej i toalety niesie za sobą wiele konsekwencji społecznych i gospodarczych. Co czwarty zgon dziecka poniżej piątego roku życia w krajach rozwijających się jest spowodowany chorobą zakaźną przenoszoną na skutek fatalnych warunków sanitarnych - powiedział dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński. Jak dodał, poprzez poniedziałkowy happening UNICEF stara się uwiadomić Polakom, że to, co u nas jest naturalne i powszechnie dostępne, w wielu krajach jest dobrem, które może nie tylko ocalić życie, ale również poprawić jego jakość.

Krupiński podkreślił, że według badań UNICEF, wybudowanie oddzielnych toalet dla dziewczynek i chłopców w szkołach powoduje, że na lekcje uczęszcza dużo więcej dzieci. Wcześniej dziewczynki, które wchodziły w okres dojrzewania, przestawały chodzić do szkoły po pierwszej menstruacji.

Małe dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwa wynikające z braku dostępu do czystej wody, złych warunków sanitarnych oraz braku higieny. Każdego dnia na świecie 4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu fatalnych warunków sanitarnych. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się te mieszkające w obszarze klęski humanitarnej.

UNICEF podkreśla, że woda niezdatna do picia i brak odpowiednich toalet zabija więcej dzieci niż malaria czy HIV/AIDS. Polepszenie warunków sanitarnych i rozpowszechnienie dostępu do czystej wody może zapobiec 1,5 mln zgonom rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.