PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejne megawaty z wiatru dla Zachodniopomorskiego

 • bad    10 czerwca 2014 - 13:34
Kolejne megawaty z wiatru dla Zachodniopomorskiego

Siedem potężnych turbin, każda o mocy ponad 1,5 megawata, wytwarza w okolicach Reska, już od końca września ubiegłego roku, dodatkową moc energetyczną dla Pomorza Zachodniego.
To efekt realizacji projektu pn. „Budowa farmy wiatrowej o mocy 10,5 MW w gminie Resko". Inwestycja otrzyma prawie 16 milionów złotych wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Umowę umożliwiającą refundację poniesionych kosztów podpisali we wtorek w Szczecinie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i przedstawiciele spółki PGE „Energia Odnawialna": wiceprezes Norbert Sadek i zastępca dyrektora departamentu finansów Łukasz Grzonkowski.

Czytaj też: Brak decyzji ws. atomu ma negatywne konsekwencje dla gmin

To pierwszy etap realizacji reskiej inwestycji, której pomysł zrodził się z potrzeby uzupełnienia rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz zwiększenia w nim udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jak podkreślił wiceprezes spółki Norbert Sadek tereny w bliskiej odległości od miejscowości Resko, znajdującej się pomiędzy Szczecinem, a Koszalinem, zapewniły dogodne warunki dla budowy kolejnej farmy wiatrowej na Pomorzu Zachodnim.

- Planujemy wkrótce zwiększyć moc farmy wiatrowej Resko I do 14 MW - dodał Norbert Sadek. - Nowa elektrownia wiatrowa nie tylko nie emituje do atmosfery substancji szkodliwych: dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla oraz pyłu, ale wpisuje się w otaczający krajobraz i nie ingeruje w środowisko naturalne.

Koszt całkowity pierwszego etapu inwestycji, który wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej „Infrastruktura ochrony środowiska", działania 4.1 „Energia odnawialna i zarządzanie energią" wyniósł ponad 95,5 miliona złotych. Wsparcie w ramach RPO WZ na lata 2007-2013 to blisko 16 milionów złotych.

- Unia Europejska w obecnej perspektywie finansowej przeznaczyła na cel związany ze zwiększeniem ilości zielonej energii w bilansie energetycznym ogromne środki. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 na działanie, na które przeznaczyliśmy ponad 70 milionów złotych. Kolejna farma wiatrowa, jaka powstała w regionie pozwala na uzyskanie przewagi nad konkurencją, czyli pozostałymi polskimi województwami w zakresie wytwarzania zielonej energii, której w Zachodniopomorskiem produkujemy ponad 30 procent w skali całego kraju. Liczę, że przyniesie to dalsze korzyści, czyli dodatkowe moce wytwórcze oraz kolejne przedsięwzięcia lokalnego biznesu - zauważył podczas składania podpisu na umowie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak się okazuje reska inwestycja nie była ostatnią, jaką na Pomorzu Zachodnim zrealizuje PGE „Energia Odnawialna" S.A. Firma, już w końcu stycznia 2014 roku, ogłosiła przetarg na dostawę, montaż, uruchomienie i serwisowanie kolejnych elektrowni wiatrowych. W praktyce oznacza to rozpoczęcie drugiego etapu realizacji farmy wiatrowej „Resko". Tym razem spółka chce rozbudować swój park wiatrowy nie tylko w tej gminie, ale także w gminie Łobez oraz w gminie Brzeżno. To w sumie 38 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 76 MW. Prace inwestycyjne zaplanowano na lata 2014-2015.

W efekcie zakończenia kolejnego etapu zadania w Resku oraz realizacji dwóch innych projektów pn. „Lotnisko" i „Wojciechowo", Grupa Kapitałowa PGE, w skład której wchodzi PGE EO S.A., zamierza znacząco zwiększyć swoje możliwości. Do końca 2013 roku Polska Grupa Energetyczna posiadała 283 MW mocy wiatrowych. Po wykonaniu wszystkich 3 inwestycji i uruchomieniu nowych farm wiatrowych będzie ich o 194 MW więcej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • diament, 2014-06-14 15:36:54

  Co to za rewelacyjne giganty wiatrowe po 1,5 MW gdy obecnie elektrownie tego typu maja co najmniej 3 MW mocy nominalnej. Ale transfer złomu wiatrakowego z Niemiec trzeba jakoś uzasadnić. Oni wymieniają złom na nowsze, cichsze i wydajniejsze a my łykamy badziewie z dopłatami z samej UNII... Czy w tym... kraju jest jakiś rząd???  rozwiń
 • likwidator, 2014-06-14 01:23:07

  /kolbuszowskimagiel.blogspot.com/2012/07/mafia-juz-tu-jest.html
 • ali14586, 2014-06-13 21:05:01

  A ja sie pytam dlaczego z moich pieniedzy finansuje sie prywatne defocytowe inwestycje. Co za cymbal niedouczony podejmuje takie decyzje?