PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejny głos w sprawie farm wiatrowych

 • GK    16 listopada 2012 - 11:45
Kolejny głos w sprawie farm wiatrowych

Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, list Koalicji Stowarzyszeń Bezpieczna Energia do premiera zawiera wiele nieprawdziwych informacji, które mogą wprowadzić w błąd osoby decydujące o polityce energetycznej kraju oraz opinię publiczną.
Według stowarzyszenia, brak rzetelnej wiedzy odnośnie odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej widoczny w publicznej debacie, stając się powodem nieuzasadnionych obaw społeczeństwa i przedłużania się procesów inwestycyjnych.

- Sytuacja pojedynczych projektów może się przełożyć na utrudnienia w realizacji założeń wynikających z Krajowego Planu Działań OZE - uważają członkowie stowarzyszenia.

Czytaj też: Apel do premiera w sprawie wiatraków

Jednocześnie przypominają, że inwestycje wiatrowe są, jak wszystkie inne, obwarowane stosownymi przepisami budowlanymi, planistycznymi, środowiskowymi, energetycznymi oraz innymi, które pozwalają im funkcjonować w realiach prawnych na takich samych zasadach, jak inwestycjom przedstawicieli innych branż.

Czytaj też: Odnawialne źródła kręcą się wokół wiatraków

Stowarzyszenie przypomina, że wbrew przytaczanym opiniom nie ma jednoznacznej zależności między lokalizacją farm wiatrowych a wartością nieruchomości ani atrakcyjnością turystyczną obszaru.

- Wiele gmin kreuje swój turystyczny wizerunek właśnie w oparciu o zieloną energię, np. gmina Margonin, lub też potwierdza, że lokalizując obiekty OZE na swoim obszarze cieszy się niezmiennym zainteresowaniem turystów, np. gmina Wolin - czytamy w stanowisku stowarzyszenia.

(Stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej na temat listu otwartego do prezesa Rady Ministrów sygnowanego przez stowarzyszenia Koalicji Bezpieczna Energia publikujemy w dziale multimedia).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • bolek, 2012-11-18 18:37:35

  te stowarzyszenie ze szczecina to chyba zyje z kasy od firm wiatrakowych ????
 • Marek, 2012-11-18 08:41:41

  Jeżeli mowa jest o informacjach nieprawdziwych to : 1 . List do Premiera podpisało ponad 70 organizacji i stowarzyszeń , a nie tylko Koalicja Bezpieczna Energia 2. Inwestycje budowy gigantycznej wielkości elektrowni wiatrowych nie są typowymi inwestycjami i w związku z wieloma negatywnymi czynnika...mi powinny mieć szczegółowo określone przepisy regulujące prawidłową ich lokalizacje , która zabezpieczy ochronę zdrowia mieszkańców, ochronę terenów bezcennych krajobrazowo, historycznie i kulturowo. 3. Lokalizacja przemysłowych elektrowni wiatrowych na terenach rekreacyjno - turystycznych w każdym przypadku wpływa na degradację naturalnych , dziewiczych walorów krajobrazowych , które tak naprawdę są najwyższą wartością dla regionów i potencjalnych turystów. ... Szanowni przedstawiciele władz samorządowych , nie ulegajcie złudnej wizji łatwych pieniędzy dla budżetu gminy, gdyż zgoda na lokalizacje industrialnych inwestycji w postaci budowy farm wiatrowych niesie za sobą w każdym przypadku znaczne uciążliwości dla życia okolicznych mieszkańców , spadek wartości nieruchomości , ograniczenia budowlane itp. Może również generować koszty dla gmin z uwagi na konieczność wypłaty odszkodowań z art.36 ustawy MPZP.  rozwiń
 • Wieśniak podSuwalski , 2012-11-17 13:48:44

  Inwestor wiatrowy kieruję się zyskiem finansowym ! i tylko to go interesuje... mówienie o odnawialnej energii to puste słowa biznesmena, on szuka zysków i korzyści. Turystyka wiatrowa :) :) śmieszne slogany propagandy. Wiadomym jest że protesty anty-wiatrakowe na terenach turystycznie atrakcyjnych b...ędą oczywiste, TO poco się pchać na siłę. Wszyscy wiemy że ten kto pierwszy opanuje teren ma przewagę !!! Więc samorządowcy i lokalni politycy mam sugestię : wpuszczajcie silnych na swój teren potem będziecie pionkami w grze.  rozwiń