PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolektory tuż za wiatrakami

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    23 kwietnia 2013 - 07:02
Kolektory tuż za wiatrakami

Kolektorami słonecznymi zainstalowanymi w Polsce można by już wyłożyć trzy Watykany.
W ubiegłym roku sprzedano w Polsce kolektory słoneczne o łącznej powierzchni ponad 302 tys. mkw - informuje „Puls Biznesu".

To wzrost o 19 proc. w stosunku do 2011 r. - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) wśród firm produkujących i sprzedających kolektory słoneczne na polskim rynku.

Badacze oszacowali wartość rynku na 670 mln zł (to wartość obrotów w kraju, bez eksportu, oszacowane według wartości kompletnych systemów solarnych).

Łączną powierzchnię zainstalowanych kolektorów słonecznych oszacowano na ponad 1,2 mln mkw. (to trzykrotnie więcej niż teren Watykanu), co daje łącznie 848 MW mocy cieplnej. A to oznacza, że kolektory są drugą po energetyce wiatrowej technologią OZE w Polsce.

Na polskim rynku IEO doliczyło się 70 firm zajmujących się produkcją i dystrybucją kolektorów słonecznych. Liczącą się pozycję ma dziesięć podmiotów, których łączna sprzedaż stanowi 90 proc. rynku. Pełen ranking IEO ogłosi w maju, na Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: