PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikaty o stanie powietrza dostępne w Gdańsku na przystankach autobusowych

  • TK    6 marca 2018 - 10:22
Komunikaty o stanie powietrza dostępne w Gdańsku na przystankach autobusowych
Na tablicach są dokładne informacje o jakości powietrza (fot. um Gdańsk)

Gdańsk dołączył do miast, w których na przystankach autobusowych i tramwajowych wyświetlane są informacje dotyczące aktualnego stanu powietrza.
Smog jest problemem przede wszystkim na południu Polski. Długotrwałe mrozy spowodowały jednak, że i w Gdańsku już kilka razy odnotowano przekroczone stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. 

Czytaj także: Smog Stop: Mapa z najbardziej zanieczyszczonymi miastami zainteresowała internautów

Od marca na przystankach autobusowych i tramwajowych, dostępna jest informacja o aktualnym stanie powietrza. Na tablicach będzie można przeczytać informacje o średniogodzinowym stężeniu pyłu PM10, aktualizowane w oparciu o dane spływające ze stacji pomiarowych.

Czytaj także: Polsce grozi 4 mld zł unijnej kary za smog

Kolejne dane to normy maksymalnego stężenia pyłu. Pierwsza z nich wg rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie zakresu i sposobu przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza i wynosi 300 μg/m3 średniodobowo. Druga według WHO która określa poziom jako alarmowy, jeśli średniodobowe stężenie pyłów utrzymuje się na poziomie 50 μg/m3 przez 3 dni.

Podobne tablice na przystankach są m.in. na Śląsku, we Wrocławiu i w Krakowie. Tylko w tym ostatnim mieście - podobnie jak w Gdańsku - informacja na tablicy dotyczy dokładnego stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Na Śląsku i we Wrocławiu ograniczają się do komunikatów o jakości powietrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.