PARTNER PORTALU
  • BGK

Konin: 4,5 mln zł na rekultywację bomb ekologicznych

  • bad    10 lutego 2015 - 14:48
Konin: 4,5 mln zł na rekultywację bomb ekologicznych
Rekultywacja wysypiska w Rzgowie. Fot. Gmina Rzgów

Na terenie subregionu konińskiego zaplanowano rekultywację 14 gminnych składowisk odpadów.
Projekt „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko oprócz głównego zadania, czyli budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie zawiera drugi istotny segment, czyli rekultywację 14 gminnych składowisk odpadów.

Wobec ponad 380 milionów złotych brutto wartości inwestycji rekultywacja będzie kosztować ledwie 4,5 mln zł netto.

- Rekultywacja weszła do projektu jako niezwykle ważny komponent radykalnej  naprawy stanu środowiska w subregionie. Jeśli wartość finansowa jest stosunkowo niewielka, to społecznego waloru tego segmentu wręcz  nie da się przecenić – zauważa prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Jan Skalski.

Czytaj też: Rozpoczyna się rekultywacja 22 wysypisk

Wiele składowisk w gminach nie było czynnych, a stan zamkniętych potencjalnych „bomb ekologicznych” budził obawy mieszkańców. Oddziaływanie spalarni i owych 14 składowisk obejmuje 36 gmin i 370 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia składowisk wynosi 13,4 ha.

Do tej pory przywrócono bezpieczeństwo ekologiczne składowiskom: Cisew w gm. Turek i Wola Rychwalska gm. Rychwał (ukończone w 2013 roku); Russocice i Stawki w gm. Władysławów, Maciejewo gm. Osiek Mały, Biała w gm. Grodziec, Rzgów w gm. Rzgów, Podgór w gm. Kramsk, Grzegorzew,  Smolina w gm. Brudzew, Zielonka gm. Wierzbinek i Żurawieniec w gm. Babiak  zostały zrekultywowane do końca 2014 r.; składowiska w Skubarczewie gm. Orchowo i Mielnicy Dużej gm. Skulsk zostaną zakończone w sierpniu 2015 r.

Po zakończonej rekultywacji składowiska będą jeszcze przez 5 lat monitorowane w zakresie ewentualnie mogących się pojawić emisji  gazowych i innych powodujących stan zagrożenia ekologicznego. Chodzi o to, by mieszkańcy tych gmin mieli pewność, że nigdy ich środowisko z tego powodu nie będzie zagrożone. Warto wspomnieć, że program rekultywacji nieczynnych składowisk odpadów spośród sześciu budowanych w Polsce spalarni realizowany jest tylko w Koninie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.