Konkurs dla samorządów: Projekty na efektywność energetyczną i OZE

• Związek Miast Polskich zaprasza wszystkie samorządy do udziału w otwartym konkursie w dziedzinie efektywności energetycznej lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).
• Celem konkursu jest przyznanie mikrograntów na realizację innowacyjnych projektów pilotażowych. 10 zwycięskich samorządów weźmie również udział w podróży studyjnej do Norwegii.
Konkurs dla samorządów: Projekty na efektywność energetyczną i OZE
Jak podkreślają organizatorzy, projekty zgłaszane konkursowe powinny być łatwe do adaptacji dla wszystkich samorządów lokalnych w Polsce. (fot. Fotolia)

Do konkursu Związku Miast Polskich zaproszone są samorządy gminne oraz samorządowe jednostki organizacyjne z całej Polski. Sam konkurs odbywa się w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”.

Celem konkursu jest pomoc w realizacji najciekawszych innowacyjnych projektów pilotażowych poprzez przyznanie im mikrograntów. Środki mogą być przeznaczone na przygotowanie analiz, dokumentacji, działań edukacyjnych i innych działań nieinwestycyjnych, które są konieczne do wdrożenia projektów. Zapewniona jest także współpraca z partnerem norweskim.

Czytaj też: Zachodniopomorskie liderem w finansowaniu projektów OZE

Jak podkreślają organizatorzy, projekty zgłaszane do konkursu powinny być łatwe do adaptacji, a więc doświadczenia zdobyte przez gminy pilotażowe muszą być łatwe do przyswojenia i wykorzystania przez inne samorządy lokalne w Polsce.

Projekty powinny przyczynić się również do: polepszenia efektywności energetycznej budynków, poprawy świadomości energetycznej społeczeństwa i edukacji w zakresie efektywności energetycznej, wzrostu udziału energii pochodzącej z OZE w bilansie energetycznym budynków oraz zmniejszenia produkcji odpadów czy emisji zanieczyszczeń do powietrza, wody i gruntu.

Czytaj też: Ustawa o OZE: Nowelizacja sformułowana. Założenia w maju

Aspekty brane pod uwagę przy ocenianiu projektów to: innowacyjność, możliwość replikacji, wykonalność, potencjalny efekt ekologiczny, ekonomiczny i społeczny, efektywność kosztowa czy wykorzystania posiadanych zasobów oraz trwałość.

Nabór wniosków będzie się odbywał od 13 do 23 maja, a prezentacja projektów - podczas spotkania oceniającego w Poznaniu 13 czerwca br. (ocena z udziałem uczestników). Wówczas zostaną również ogłoszone wyniki konkursu.

Projekt „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu” realizowany jest wspólnie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie organizatora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.