PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs dla samorządów: Projekty na efektywność energetyczną i OZE

  • MN    26 kwietnia 2016 - 15:37
Konkurs dla samorządów: Projekty na efektywność energetyczną i OZE

Jak podkreślają organizatorzy, projekty zgłaszane konkursowe powinny być łatwe do adaptacji dla wszystkich samorządów lokalnych w Polsce. (fot. Fotolia)

• Związek Miast Polskich zaprasza wszystkie samorządy do udziału w otwartym konkursie w dziedzinie efektywności energetycznej lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).
• Celem konkursu jest przyznanie mikrograntów na realizację innowacyjnych projektów pilotażowych. 10 zwycięskich samorządów weźmie również udział w podróży studyjnej do Norwegii.
Do konkursu Związku Miast Polskich zaproszone są samorządy gminne oraz samorządowe jednostki organizacyjne z całej Polski. Sam konkurs odbywa się w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”.

Celem konkursu jest pomoc w realizacji najciekawszych innowacyjnych projektów pilotażowych poprzez przyznanie im mikrograntów. Środki mogą być przeznaczone na przygotowanie analiz, dokumentacji, działań edukacyjnych i innych działań nieinwestycyjnych, które są konieczne do wdrożenia projektów. Zapewniona jest także współpraca z partnerem norweskim.

Czytaj też: Zachodniopomorskie liderem w finansowaniu projektów OZE

Jak podkreślają organizatorzy, projekty zgłaszane do konkursu powinny być łatwe do adaptacji, a więc doświadczenia zdobyte przez gminy pilotażowe muszą być łatwe do przyswojenia i wykorzystania przez inne samorządy lokalne w Polsce.

Projekty powinny przyczynić się również do: polepszenia efektywności energetycznej budynków, poprawy świadomości energetycznej społeczeństwa i edukacji w zakresie efektywności energetycznej, wzrostu udziału energii pochodzącej z OZE w bilansie energetycznym budynków oraz zmniejszenia produkcji odpadów czy emisji zanieczyszczeń do powietrza, wody i gruntu.

Czytaj też: Ustawa o OZE: Nowelizacja sformułowana. Założenia w maju

Aspekty brane pod uwagę przy ocenianiu projektów to: innowacyjność, możliwość replikacji, wykonalność, potencjalny efekt ekologiczny, ekonomiczny i społeczny, efektywność kosztowa czy wykorzystania posiadanych zasobów oraz trwałość.

Nabór wniosków będzie się odbywał od 13 do 23 maja, a prezentacja projektów - podczas spotkania oceniającego w Poznaniu 13 czerwca br. (ocena z udziałem uczestników). Wówczas zostaną również ogłoszone wyniki konkursu.

Projekt „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu” realizowany jest wspólnie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie organizatora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.