PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na... miejskiego dokarmiacza ptactwa

  • PAP    8 lutego 2012 - 17:30
Konkurs na... miejskiego dokarmiacza ptactwa

Urząd Miasta w Elblągu ogłosił konkurs ofert na zimowe dokarmianie ptactwa wodnego. W czasie mrozów i obfitych opadów śniegu autor najlepszej oferty ma zadbać o kaczki i łabędzie na głównych akwenach w mieście.
Jak poinformował Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego magistratu, tzw. publiczne zadanie zlecone przez miasto polega na dokarmianiu do końca marca ptactwa wodnego zimującego w Elblągu.

Zwycięzca konkursu będzie musiał kupić karmę i zorganizować karmniki w miejscach, gdzie przebywa najwięcej łabędzi i kaczek, szczególnie nad rzekami Elbląg i Kumiela.

Dokarmianie ma odbywać jedynie przy znacznych spadkach temperatur i obfitych opadach śniegu, gdy ptaki nie mogą samodzielnie zdobywać pożywienia. Codzienne dowożenie karmy, niezależnie od warunków pogodowych, mogłoby pozbawić ptaki instynktu do jesiennych odlotów.

Urząd miasta przeznaczył na ten cel 1 tys. zł. Konkurs ogłoszono po raz drugi, bo na pierwszy, w grudniu, nie wpłynęła żadna oferta.

O zimujące w Elblągu ptaki dbają również wolontariusze z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals. Podczas ubiegłorocznej zimy rozwozili karmę z ziaren zbóż, gotowanej marchwi, ziemniaków i parzonej kapusty pekińskiej. Produkty kupowali za własne pieniądze.

Według Agnieszki Wierzbickiej z elbląskiej grupy Animals, tej zimy pomoc ze strony wolontariuszy będzie wyglądała podobnie. "Nie wystartujemy w konkursie ogłoszonym przez urząd, bo wymagania stawiane oferentom są bardzo wygórowane. Prowadzimy schronisko dla zwierząt i nie starczyłoby nam sił, aby spełnić wszystkie te warunki" - powiedziała Wierzbicka.

Jak zaznaczyła, przy ładnej pogodzie zimujące ptactwo dokarmiają tłumy elblążan, problem pojawia się przy pogorszeniu pogody, kiedy ludzie pozostają w domach. Jej zdaniem jedynie łabędzie i kaczki wymagają wówczas zorganizowanej pomocy
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • WUJEK, 2012-02-08 21:13:19

    TAKI OPIEKUN ZAWSZE BĘDZIE ! DOKARMIACZ? MOŻE BYĆ! FRAJER-NIE!!!
  • Res, 2012-02-08 20:33:37

    to doskonały pomysł. taki dokarmiacz jest i zawsze będzie potrzebny. w końcu ktoś powinien opiekować się bezbronnymi pupilkami.