PARTNER PORTALU
  • BGK

Kormorany sprawcą klęski ekologicznej?

  • PAP    25 stycznia 2011 - 09:10

Brak regularnych odstrzałów kormoranów w regionie Podhala może doprowadzić do klęski ekologicznej - uważają wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu. Na Podhalu do niedawna kormorany w ogóle nie bytowały, teraz tylko w dorzeczu Dunajca jest ok. 200 sztuk tych ptaków.
W całym okręgu nowosądeckim PZW wydano zezwolenie na odstrzał 50 kormoranów, z czego na samym Podhalu 20 sztuk. Do tej pory odstrzelono około 15 ptaków.

Wędkarze nie chcą zupełnie pozbyć się z Podhala ptaków, które dotąd tu nie występowały, tylko zahamować ich ekspansję. Są przekonani, że bez kolejnych pozwoleń na płoszenie i odstrzał nie mają szans z ptakami.

Jeśli nie dostaniemy pozwolenia na dalszy odstrzał i płoszenie kormoranów, wkrótce staną się one prawdziwą plagą - ostrzega wędkarz z PZW w Nowym Targu, Tadeusz Jurek. Kormorany żywią się rybami, które zdobywają nurkując za zdobyczą. - Każdy ptak dziennie zjada około pół kilograma ryb. Wychodzi więc, że miesięcznie kormorany wyławiają około trzech ton ryb - wylicza wędkarz.

Problem nadmiernego rozprzestrzeniania się kormoranów zna prezes Grup Badawczej Ptaków Wodnych Kuling, Szymon Bzoma. Jego zdaniem, podobnie jak na Podhalu jest niemal w całej Europie. Bzoma twierdzi, że wzrost populacji kormoranów związany jest bezpośrednio z coraz większą ilością ryb w zbiornikach wodnych i rzekach.

W Polsce kormoran czarny objęty jest ochroną prawną. Pozwolenie na odstrzał tych ptaków wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Według RDOŚ kormoranów jest w Polsce bardzo dużo, choć nie ma żadnych danych na temat ich liczebności. Ptaki te największe straty powodują w gospodarstwach rybnych. Odchody tych ptaków powodują natomiast obumieranie drzew.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • RIBA, 2011-01-25 10:17:05

    A to ci łobuz,kormoran jeden z drugim powoduje obumieranie...drzew !!!