PARTNER PORTALU
 • BGK

Kościoły apelują o utylizację wysypisk

 • PAP    16 stycznia 2013 - 13:34
Kościoły apelują o utylizację wysypisk

O redukcję odpadów miejskich, utylizację wysypisk śmieci, oczyszczanie powietrza, wody i gleby, o ochronę lasów, a także stosowanie technologii ekologicznych – zaapelowali w środę zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Pod apelem podpisali się: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz zwierzchnicy i przedstawiciele: Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, Kościoła ewangelicko-reformowanego, Kościoła polskokatolickiego, Kościoła starokatolickiego mariawitów, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

"Produkujemy góry śmieci, trującą żywność, wycinamy lasy, otaczamy się światem z plastiku. Oślepienie żądzą zysku sprawia, że czyste strumienie zamieniamy w trujące ścieki, a bujne lasy i łany zboża w jałową i pustą ziemią, zaś cuda natury w zwały betonu. Żyjemy tak, jakbyśmy byli ostatnim pokoleniem, które zamieszkuje ziemię" - czytamy w liście podpisanym przez zwierzchników Kościołów, którzy podkreślają też, że ochrona środowiska „to nie tylko techniczny problem równowagi ekologicznej, ale także problem moralny i duchowy współczesnego człowieka, który zapomina, że on sam i świat są Bożym stworzeniem".

Autorzy listu wyrażają nadzieję, że dzięki apelowi ludzie wierzący wpłyną na swoje otoczenie, by zmieniło ono swoje nawyki, takie jak wywożenie śmieci do lasu czy zaśmiecanie ulic, dróg i pól.

"Nasz apel kierujemy także do władz państwowych i samorządowych. Wyrażamy troskę w kwestii prywatyzacji i komercjalizacji zasobów wody i przestrzeni publicznej. Zachęcamy do kształtowania takiej polityki społecznej, która promuje bezpieczne przetwarzanie i utylizację trujących odpadów" - napisali hierarchowie.

Wezwali też do redukcji odpadów, utylizacji wysypisk śmieci, oczyszczania powietrza, wody i gleby; ochrony lasów oraz zagrożonych gatunków roślin a także do odtwarzania ekosystemów.

Zaapelowali też o stosowanie technologii ekologicznych w przetwarzaniu i konserwacji żywności oraz produkcji opakowań; opracowanie umów międzynarodowych dotyczących sprawiedliwego wykorzystywania zasobów morskich, które nie doprowadzą do zachwiania równowagi ekologicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-01-16 15:39:03

  Każda inicjatywa jest dobra i cenna. Ale jednak czasem trąci ona obłudą. Z plebanii wiejskich kościołów też czasem czuć zapach palonych śmieci, a ksiądz też produkuje odpady. I trochę dziwi odwołanie do związków z naturą, jeżeli buduje się gigantyczne świątynie (sama budowa niszczy środowisko), któr...ych ogrzanie i oświetlenie wymaga ogromnych nakładów energii (dalsze szkody ekologiczne). Dobrze by zatem było, gdyby miast nawoływać i nauczać, zacząć dawać dobry przykład (mała kapliczka zamiast wielkiego kościoła, oświetlana panelami pv i ogrzewana w systemie pasywnym - tak na przykład).  rozwiń
 • ekolog, 2013-01-16 14:21:23

  Także przestać zadymiac kadzidłami oraz przestać palić swiece
 • 23, 2013-01-16 14:06:07

  Proponuję zacząć od siebie, na przykład zaprzestać oświetlać Kościoły dla ozdoby i marnować energię elektryczną