PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosztowne zwierzaki

  • PAP    5 października 2010 - 09:38

Ponad 555 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez niedźwiedzie, wilki, bobry i żubry w woj. podkarpackim.
– Od początku tego roku wilki zabiły 10 koni, osiem sztuk bydła i 463 owce. Wyrządzone przez nich straty oszacowano na 231 tys. zł – informuje zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.

Z kolei niedźwiedzie rozbiły 539 rodzin pszczelich. Większość zniszczonych uli była położona w lasach. Szkody spowodowane przez niedźwiedzie wyniosły 251 tys. zł.

Straty wyrządzone przez bobry wynoszą 67 tys. zł, a żubry – 6 tys. Bobry niszczą groble, stawy rybne, drzewa, doprowadzają do zalewania upraw rolnych; żubry uprawy leśne.

Niedźwiedzie, wilki i żubry wyrządzają szkody głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Z kolei bobry dodatkowo dokonują zniszczeń w dawnym woj. tarnobrzeskim.

Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na Podkarpaciu żyje ok. 450 wilków, 120 niedźwiedzi, 6 tys. bobrów i 300 żubrów.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.