PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosztowne zwierzaki

  • PAP    5 października 2010 - 09:38

Ponad 555 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez niedźwiedzie, wilki, bobry i żubry w woj. podkarpackim.
– Od początku tego roku wilki zabiły 10 koni, osiem sztuk bydła i 463 owce. Wyrządzone przez nich straty oszacowano na 231 tys. zł – informuje zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.

Z kolei niedźwiedzie rozbiły 539 rodzin pszczelich. Większość zniszczonych uli była położona w lasach. Szkody spowodowane przez niedźwiedzie wyniosły 251 tys. zł.

Straty wyrządzone przez bobry wynoszą 67 tys. zł, a żubry – 6 tys. Bobry niszczą groble, stawy rybne, drzewa, doprowadzają do zalewania upraw rolnych; żubry uprawy leśne.

Niedźwiedzie, wilki i żubry wyrządzają szkody głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Z kolei bobry dodatkowo dokonują zniszczeń w dawnym woj. tarnobrzeskim.

Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na Podkarpaciu żyje ok. 450 wilków, 120 niedźwiedzi, 6 tys. bobrów i 300 żubrów.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.